Lista aktualności Lista aktualności

Bieg "Tropem Wilczym" na terenie RDLP w Radomiu

Jak co roku, leśnicy z nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu włączyli się w organizację Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. W tym roku biegi odbyły się na terenie ośmiu nadleśnictw: Dobieszyn, Grójec, Ostrowiec Świętokrzyski, Przysucha, Radom, Starachowice, Suchedniów i Zwoleń. Leśnicy zadbali o to, by trasy przebiegały ciekawymi przyrodniczo miejscami i były bezpieczne.

26 lutego Bieg "Tropem Wilczym" odbył się na terenie Nadleśnictwa Radom. Na starcie stanęło prawie 300 biegaczy i nordic walkerów, którzy mieli do pokonania dystans 10 km. Trasa prowadziła ścieżkami leśnictw Zadobrze i Rajec ze startem i metą w Jastrzębi. Wcześniej wszyscy pobiegli na sumbolicznym dystansie 1963 m. Organizatorami biegu byli Stowarzyszenie „Biegiem Radom!” i Gmina Jastrzębia, Nadleśnictwo Radom objęło patronat honorowy nad wydarzeniem.

4 marca po raz pierwszy odbył się Bieg "Tropem Wilczym" na terenie Nadleśnictwa Dobieszyn. Organizatorami wydarzenia były Nadleśnictwo Dobieszyn i Starostwo Powiatowe w Białobrzegach. Wśród gości specjalych znaleźli się byli leśnicy - poseł Dariusz Bąk i wnuk powstańca styczniowego Dionizego Czachowskiego - Jan Chryzostom Czachowski. Trasa biegu o długości 1963 m prowadziła leśnymi ścieżkami Puszczy Stromieckiej ze startem i metą przy siedzibie Nadleśnictwa Dobieszyn. Wszyscy, którzy ukończyli bieg, otrzymali specjalne medale, wykonane przez leśniczkę z Nadleśnictwa Dobieszyn Julię Nicer. Dyrektor Andrzej Matysiak wręczył ufundowane przez RDLP w Radomiu nagrody najmłodszemu uczestnikowi biegu - 4-letniemu Stasiowi i najstarszej uczestniczce - pani Wioletcie. Na uczestników biegu i kibiców czekały też dodatkowe atrakcje, m.in. zabawy dla dzieci, wystawa sprzętu wojskowego, pokazy pierwszej pomocy i psów ratowniczych oraz leśne stoiska edukacyjne.

5 marca odbyły się biegi na terenie nadleśnictw Starachowice, Ostrowiec Świętokrzyski, Suchedniów i w Zwoleniu. Padający tego dnia śnieg i wiejący silny wiatr nie odstraszyły biegaczy, chcących upamiętnić Żołnierzy Wyklętych.

Ponad dwustu uczestników stanęło na starcie biegu starachowickiego. Trasa prowadziła przez teren leśnictwa Bugaj w Nadleśnictwie Starachowice, ze startem i metą przy miejskiej pływalni w Starachowicach. Biegacze mieli do pokonania dystans 1963 m lub 10 km. Wszyscy, którzy ukończyli bieg, otrzymali pamiątkowe medale, a najlepsi dodatkowo puchary i nagrody rzeczowe. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie "Zabiegane Starachowice" i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Starachowicach.

W Nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyski bieg odbył się na terenie leśnictwa Zwierzyniec. Na starcie stanęli biegacze, którzy mieli do pokonanania dystans 1963 m lub 10 km oraz maszeujący z kijami, którzy przeszli trasę o długości 5 km. Najlepsi zawodnicy otrzymali puchary i nagrody. Organizatorem biegu był Związek Strzelecki „Strzelec” Organizacja Społeczno-Wychowawcza Jednostki Strzeleckiej 2013, przy współudziale Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski.

Nadleśnictw Suchedniów zaprosiło na ścieżki Sieradowickiego Parku Krajobrazowego. Ponad 80 uczestników miało do przebiegnięcia symboliczny dystans 1963 m. Start odbył się przy pomniku upamiętniającym zamordowaną  przez hitlerowców rodzinę gajowego Władysława Wikło. Następnie trasa prowadziła przez Polanę Leśników, obok Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, wzdłuż stacji Leśnej Drogi Krzyżowej do mety na Polanie Leśników. Na mecie na uczestników czekał ciepły posiłek i nagrody. Organizatorem wydarzenia było Muzeum Wsi Kieleckiej przy współpracy Nadleśnictwa Suchedniów i Gminy Suchedniów. Bieg ten był też jednym z elementów obchodów przypadającej w tym roku 80. rocznicy pacyfikacji wsi Michniów.

Nadleśnictwo Zwoleń objęło swoim patronatem Bieg „Tropem Wilczym” w Zwoleniu. Na starcie biegu ulicznego na dystansie 1963 m i 5 km stanęło ponad 200 zawodników. Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane m.in. przez Nadleśnictwo Zwoleń.

*

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” odbywa się w całej Polsce od 2013 r. zawsze w pierwszą niedzielę marca. Jego inicjatorem jest Fundacja Wolność i Demokracja. Celem biegu jest uczczenie poprzez aktywność fizyczną pamięci o żołnierzach, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i walczyli o wolną Polskę z reżimem komunistycznym. Podstawowym dystansem biegu „Tropem Wilczym” jest bieg o długości 1963 m – upamiętnia on w symboliczny sposób rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego, którym był Józef Franczak ps. „Lalek”.