Lista aktualności Lista aktualności

Bieg Tropem Wilczym w Puszczy Kozienickiej

150 osób wzięło udział w Jedlni-Letnisku na terenie Puszczy Kozienickiej w biegu „Tropem Wilczym” upamiętniającym pamięć Żołnierzy Wyklętych.

Ideą biegu zapoczątkowanego w 2013 r. przez Fundację Wolność i Demokracja, w którym w 333 miastach w Polsce, 8 za granicą oraz 7 misjach zagranicznych wzięło udział 70 tys. biegaczy, jest łączenie aktywności fizycznej i pamięci o tych, którzy nawet 20 lat po zakończeniu wojny walczyli za wolność Polski.

Podstawowy dystans śladem „Wilków” o długości 1963 m upamiętnia rok śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych – Józefa Franczaka ps. „Lalek”. Bieg w Jedlni-Letnisku zorganizowany został przez Jedleński Szczep Drużyn Harcerskich i Zuchów „Niezłomni" (ZHR) i odbył się po raz trzeci. Każdy z uczestników biegł w koszulce z wizerunkiem wybranego Bohatera. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale.

Tegorocznemu biegowi „Tropem Wilczym” patronują żołnierze zamordowani w więzieniu mokotowskim: Hieronim Dekutowski, Łukasz Ciepliński, Zbigniew Przybyszewski, Roman Groński, Szczepan Ścibior, Dionizy Sosnowski i Czesław Gałązka oraz Witold Pilecki. Większość z nich została odnaleziona w latach 2012-2013 przez zespół prof. Szwagrzyka w kwaterze „Na Łączce”, ale miejsca pochówku niektórych – np. Witolda Pileckiego, nadal nie znamy. Ich podobizny znalazły się na koszulkach, w których biegli uczestnicy Biegu.

Bieg Tropem Wilczym w regionie odbył się także w Radomiu, Kielcach, Pionkach, Skaryszewie, Starachowicach, Włoszczowie, Busku-Zdroju i Chrobrzu. W biegu w Kielcach wziął udział nasz kolega z Nadleśnictwa Kielce Michał Zdzymira.

 

Skąd nazwa Biegu Tropem Wilczym? – od wiersza „Wilki” Zbigniewa Herberta dedykowanego Żołnierzom Niezłomnym, Niepokornymi, Wyklętym walczącym o wolną Polskę… silnym, niezależnym, wolnym i żyjącym w lasach jak wilki.

„Wilki” – Zbigniew Herbert
Marii Oberc

(…) Ponieważ żyli prawem wilka
historia o nich głucho milczy
pozostał po nich w kopnym śniegu
żółtawy mocz i ten ślad wilczy (…)