Lista aktualności Lista aktualności

Choinka prosto z lasu

Jak co roku przed świętami Bożego Narodzenia leśnicy sprzedają choinki. W regionie radomskim i świętokrzyskim świąteczne drzewko można kupić w wielu nadleśnictwach nadzorowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu. W okresie przedświątecznym leśnicy dla ochrony drzewostanów jodłowych prowadzą też akcję „Choinka”.

Co, gdzie i jak kupić?
Ceny są zróżnicowane w zależności od gatunku drzewka oraz jego wysokości. Ceny choinek świerkowych to ok. 25 zł za 1-1,5 m, 30-40 zł za 1,6-2 m, jodły są nieco droższe. Jodły i świerki z przeznaczeniem na drzewka świąteczne pozyskiwane są przy okazji zaplanowanych na przedświąteczny okres prac pielęgnacyjnych prowadzonych w drzewostanach, a także ze specjalnie zakładanych plantacji choinkowych. Zlokalizowane one są na gruntach rolnych będących w zasobach nadleśnictw, przy szkółkach leśnych, a także pod liniami wysokiego napięcia, gdzie po wycięciu plantacji sadzone są następne drzewka. Plantacja taka przez kilka-kilkanaście lat stanowi element ekosystemu, biorący udział w obiegu dwutlenku węgla i tlenu, magazynując CO2.

Sprzedaż choinek prowadzona jest w formie gotówkowej. Leśniczy – w przypadku sprzedaży w kancelariach leśnictw lub pracownik biura – w przypadku sprzedaży w biurze nadleśnictwa po przyjęciu gotówki wydaje dokument uprawniający do przewozu choinki – asygnatę.  Asygnata jest ważna tylko wraz z dowodem zakupu choinki (paragon fiskalny bądź faktura), a dowodem sprzedaży jest oryginał paragonu fiskalnego wręczany nabywcy lub na życzenie kupującego – faktura. Szczegółowe informacje o sprzedaży choinek można uzyskać bezpośrednio w nadleśnictwach i leśnictwach.

Jeśli jednak nie zdecydujemy się kupić choinki od leśnika to pamiętajmy, aby przy zakupie choinki zapytać, czy pochodzi ona z legalnego źródła i poprośmy o dokument legalności celem upewnienia się, że nie przyczyniamy się do nielegalnego handlu i dewastacji lasu. Okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia wiąże się ze wzmożoną penetracją obszarów leśnych, której celem jest nielegalne pozyskiwanie drzew i krzewów iglastych, a także niektórych roślin chronionych. Aby zapobiec szkodnictwu leśnicy prowadzą akcję „Choinka”. Bierze w niej udział straż leśna i  inni pracownicy nadleśnictw – służba leśna tj. podleśniczowie i leśniczowie oraz straż miejska i policja w zależności od miejscowych uwarunkowań. Prowadzone są patrole prewencyjne w lasach, kontrola na bazarach i targowiskach pod względem legalności choinek oraz inne działania prewencyjne.

Jodła, świerk czy sosna, choinka żywa czy sztuczna?

Jeśli decydujemy się na zakup żywej choinki czasami mamy dylemat jaką kupić, jodłę czy świerk, w doniczce czy ciętą? Leśnicy polecają aby do mniejszych mieszkań kupować świerka, który jest gęsto ugałęziony. W większych pomieszczeniach dobrze wygląda się jodła, która ma szerzej rozstawione okółki. Są także sympatycy drzewek sosnowych. Gdy kupujemy drzewko w donicy trzeba pamiętać, że powinna być w niej hodowana od początku, a przynajmniej mieć dużą bryłę korzeniową – szczególnie, jeśli planujemy ją wysadzić do gruntu. Natomiast jeśli jednak zdecydujemy się na drzewko cięte – warto, aby miało dostęp do wody, co przedłuży jego żywotność.

Leśnicy zachęcają, by zamiast sztucznej choinki kupować naturalne i pachnące lasem drzewka. I pamiętać przy tym, że tylko naturalne, legalnie pozyskane choinki są ekologiczne – ich pozyskanie nie szkodzi lasom i przy tym są surowcem odnawialnym.