Lista aktualności Lista aktualności

Dary Świętokrzyskich Lasów na Stadionie Leśnym w Kielcach

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu i nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk zapraszają 18 września na VIII edycję imprezy edukacyjno-promocyjnej „Dary Świętokrzyskich Lasów”.  Tym razem z marką Lasów Państwowych „Dobre z Lasu” i na Stadionie Leśnym w Kielcach.

Pierwsza część to tradycyjnie grzybobranie z leśnikami. Natomiast od godziny 11 na Stadionie Leśnym w Kielcach będzie miał miejsce piknik z atrakcjami związanymi z promocją skarbów natury kryjących się w świętokrzyskich lasach. W programie – wyłonienie najlepszego grzybiarza, gotowanie z Jakubem Wolskim Hell's Kitchen, smaczna niespodzianka, muzyka myśliwska, leśne wystawy – tym razem wokół turystyki leśnej, atrakcje związane z leśnym pszczelarstwem, jarmark artykułów z darów natury, konkursy z nagrodami!

https://www.facebook.com/JakubWolski.HK6

Plenerowa impreza edukacyjno-promocyjna „Dary Świętokrzyskich Lasów" organizowana jest po raz ósmy przez świętokrzyskich leśników dla mieszkańców Kielc i regionu, a także turystów odwiedzających region oraz miłośników grzybobrania i innych darów lasów.

Wielkie grzybobranie

W niedzielę 18 września od wczesnego rana pod przewodnictwem świętokrzyskich leśników będzie miało miejsce grzybobranie. Trzy autokary rozwiozą uczestników do lasów nadleśnictw Daleszyce, Łagów i Zagnańsk. Zapraszamy również osoby, które przyjadą własnymi samochodami, rowerami lub przyjdą pieszo. Opiekę nad grzybiarzami będą sprawowali miejscowi leśnicy. Szczegółowe informacje w nadleśnictwach oraz RDLP w Radomiu.

Wyjazd z Kielc o godz. 8.00 z parkingu Kieleckiego Centrum Kultury, powrót około godz. 13 również na parking Kieleckiego Centrum Kultury.

Na najlepszych grzybiarzy, w poszczególnych nadleśnictwach czekają nagrody. Ze zbiorami zapraszamy też na Stadion Leśny w Kielcach. Przewidziana prezentacja zbiorów, wybór najlepszego grzybiarza i nauka rozpoznawania grzybów.

W przypadku niesprzyjających warunków pogodowych/braku grzybów zapraszamy również do lasu – na spacery tematyczne z leśnikami!

Leśny piknik na Stadionie Leśnym w Kielcach

Od godziny 11 na Stadionie Leśny w Kielcach będzie miał miejsce Piknik z atrakcjami związanymi z promocją skarbów natury kryjących się w świętokrzyskich lasach.

Będzie smaczna niespodzianka z akcentem grzybowym – gotowanie z Jakubem Wolskim Hell's Kitchen, popularnym kucharzem „piekielnej kuchni” – tym razem na bazie grzybów.

Leśnicy wraz z instytucjami partnerskimi przygotowali quizy i konkursy z nagrodami, atrakcje dla dzieci oraz wystawy prezentujące skarby świętokrzyskich lasów i możliwości uprawiania sportu, turystyki i rekreacji w lesie. Zorganizowany zostanie także jarmark artykułów z darów natury. Będzie można posłuchać leśnej i myśliwskiej muzyki.

W programie (w godz. 11-17, Stadion Leśny w Kielcach):

 • wybór najlepszego grzybiarza,
 • gotowanie z Jakubem Wolskim Hell's Kitchen,
 • pokazy kół gospodyń wiejskich – potrawy z darów lasu,
 • Dobre z Lasu, czyli Zdrowa żywność z polskich lasów,
 • występ grzyboznawcy,
 • lasy w mieście,
 • turystyka leśna,
 • aktywności sportowe w lesie,
 • spacery z leśnikiem,
 • warsztaty przyrodnicze,
 • muzyka myśliwska,
 • pokazy sokolnicze,
 • jarmark artykułów z darów natury,
 • konkursy z nagrodami.

Wydarzenia towarzyszące (w godz. 11-17, Stadion Leśny w Kielcach):

 • Prezentacja Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska” – stoiska tematyczne nadleśnictw tym razem wokół tematu turystyki dotyczące sportu i rekreacji w lesie, akcji „Czas w las”, bezpieczeństwa w lesie (orientacja w terenie, zagrożenia), projektu ochrony, zachowania i promocji „Dąb Bartek. Nasz wspólny znajomy”, obiektów turystycznych, edukacyjnych, kulturowych i historycznych w lasach;
 • Prezentacja marki Lasów Państwowych „Dobre z Lasu”, która jest częścią szerszego projektu Lasów Państwowych pn. „Zdrowa żywność z polskich lasów”. Ma na celu promowanie dziczyzny, miodów oraz płodów runa leśnego pochodzących z polskich lasów. To umożliwienie dostępu do ekologicznej, naturalnej i zdrowej żywności. Realizacja tego zadania jest możliwa dzięki prowadzonej przez polskich leśników zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarce leśnej. Pozwala ona na korzystanie z dóbr, które daje las, bez wyrządzania mu szkody i zaburzania naturalnej harmonii;
 • Prezentacja działania „Pszczoły wracają do lasu”, na którym będzie można spróbować leśnych miodów i sił w dzianiu barci oraz porozmawiać z leśnikami – pszczelarzami;
 • Stoiska wystawowe instytucji i organizacji partnerskich (m.in. Polski Związek Łowiecki, Świętokrzyski Park Narodowy, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku, służb mundurowych (policja, straż pożarna), Muzeum w Tokarni, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach, Kohorta Stowarzyszenie Historyczno – Eksploracyjne, Kwalifikowana Pierwsza Pomoc – Świętokrzyskie, Zielarski Kącik Karii, Stowarzyszenie Ostrower);
 • Pokaz Koneckiego Klubu Karate Kyokushin;
 • Pokaz Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu;
 • Pokazy Kół Gospodyń Wiejskich i konkursu „Natura od Kuchni”;
 • Pokazy Klubów Sportowych Vive Łomża Kielce, Lepszy CrossFit, Kijowe Lejdis i konkursu „Sportowa Natura”;
 • Spacery tematyczne pod przewodnictwem leśników;
 • Jarmark świętokrzyskich producentów artykułów z darów natury.

Gość specjalny: Jakub Wolskim Hell's Kitchen!

Wstęp wolny – zapraszamy!! Czeka smaczna niespodzianka!

Organizatorzy: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów, Zagnańsk.

Partnerzy: Urząd Miasta Kielce, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Oddział Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach.

Patronat honorowy: Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Prezydent Miasta Kielce.

Patronat medialny: TVP3 Kielce, Radio Kielce, Echo Dnia, Radio EM.

Miejsce:

Lasy nadleśnictw: Daleszyce, Łagów i Zagnańsk (grzybobranie), Stadion Leśny w Kielcach (piknik).

Termin:

18 września, godz. 8.00-17.00

Osoby do kontaktu:

Monika Karst – Nadleśnictwo Kielce

e-mail: monika.karst@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 41 335 63 87, tel. kom. 661 991 986

Andrzej Zagnieński – Nadleśnictwo Łagów

e-mail: andrzej.zagnienski@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 41 307 40 23, tel. kom. 519 350 510

Paweł Kosin – Nadleśnictwo Daleszyce

e-mail: pawel.kosin@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 41 317 19 68

Link do mapy grzybobrania: https://cutt.ly/MCxPLB4

Link do wydarzenia facebook: https://www.facebook.com/events/797449991383093