Lista aktualności Lista aktualności

Hubertus na szydłowieckim zamku

Tegoroczne okręgowe obchody uroczystości ku czci św. Huberta – patrona myśliwych i leśników odbyły się 15 października w malowniczym miasteczku Szydłowcu, leżącym tuż u podnóża Gór Świętokrzyskich. Nie zabrakło na nich leśnych akcentów.

Organizatorami obchodów hubertowskich był Zarząd Okręgowy PZŁ w Radomiu i koła łowieckie prowadzące gospodarkę łowiecką na terenie ziem szydłowieckich.

Zespół Sygnalistów Myśliwskich z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu zapewnił oprawę muzyczną obchodów. Rozbrzmiewające echa rogów myśliwskich w czasie mszy świętej w kościele św. Zygmunta i na dziedzińcu zamkowym w Szydłowcu podkreśliły to ważne wydarzenie dla całej braci leśnej i myśliwskiej. Niosące się echo rogów myśliwskich nad zamkiem przyciągnęło nie tylko myśliwych i leśników, ale również mieszkańców Szydłowca, którzy zaciekawieni przybyli na koncert i pokazy zorganizowane w tym dniu.

Po mszy świętej ulicami Szydłowca przeszedł orszak, który rozpoczęli jeźdźcy na koniach, następnie za nimi podążyli sokolnicy, myśliwi z psami, poczty sztandarowe i zaproszeni goście w asyście reprezentacji sygnalistów z RDLP w Radomiu i Miejskiej Orkiestry Dętej z Szydłowca. Główne obchody odbyły się na dziedzińcu zamkowym, wśród uczestników byli przedstawiciele władz samorządowych i instytucji regionu radomskiego, w tym łowczy okręgowy Wojciech Szymański, gospodarze: Włodzimierz Górlicki – starosta szydłowiecki, Artur Ludew – burmistrz Miasta i Gminy Szydłowiec, Małgorzata Bernatek – dyrektor SCK-Zamek, wójtowie, nadleśniczowie i sympatycy łowiectwa.

W czasie uroczystości oprócz pokazów sokolniczych i prezentacji ras psów myśliwskich można było obejrzeć wystawę fotografii i trofeów łowieckich, które będą prezentowane do końca listopada w zamkowych komnatach. Wręczono kilkunastu nemrodom odznaczenia za 50-letnią przynależność do Polskiego Związku Łowieckiego oraz odznaczenia za zasługi na niwie łowieckiej. Dla koła łowieckiego Soból w Szydłowcu był to szczególny i bardzo ważny dzień – obchodziło ono 70. lecie działalności na ziemiach szydłowieckich. Za swoją działalność otrzymało Złoty Medal Zasługi Łowieckiej. Starosta szydłowiecki przekazał dla Koła Łowieckiego Soból „Dowód Uznania" kierowany dla wielu pokoleń myśliwych, za szeroką działalność społeczną w zakresie kształtowania przyrody ziemi szydłowieckiej i kultywowania tradycji łowieckiej. Także burmistrz Szydłowca nagrodził szydłowieckie koło łowieckie statuetką i dyplomem gratulacyjnym.

W czasie uroczystości oprócz pokazów sokolniczych i prezentacji ras psów myśliwskich można było obejrzeć w zamkowych komnatach wystawy fotografii XX edycji konkursu im. Włodzimierza Puchalskiego oraz z okazji 70. lecia Koła Łowieckiego Soból w Szydłowcu a także trofea i pamiątki łowieckie myśliwych polujących na ziemi szydłowieckiej.