Lista aktualności Lista aktualności

Leśna majówka w Marculach

Każdy, kto 2 i 3 maja odwiedził Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum Nadleśnictwa Marcule, miał szansę wziąć udział w wyjątkowym pikniku.

Piknik majowy w Puszczy Iłżeckiej, organizowany już po raz III przez Nadleśnictwo Marcule, zgromadził entuzjastów odpoczynku na świeżym powietrzu. W długi weekend majowy, do Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum przybywały całe rodziny. Atrakcje przygotowane przez marculskich leśników i ich przyjaciół były związane z lasem, naturą oraz pełne aktywności rodem prosto z lasu. CEP oraz arboretum odwiedziło w tych dniach ponad tysiąc osób!
 
Piknik otworzył w sobotę gospodarz miejsca – nadleśniczy Nadleśnictwa Marcule Tadeusz Misiak. Wraz ze specjalistą ds. edukacji leśnej – Radosławem Koniarzem, przywitał wystawców, twórców ludowych i gości. Organizatorzy zachęcili do korzystania z bogatego programu pikniku i z życzeniami miłych wrażeń, oddali scenę artystom i przybyłym gościom.
 
Na leśnej majówce każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na entuzjastów aktywnego wypoczynku czekał spacer po wyjątkowo pięknym o tej porze roku arboretum, warsztaty zielarskie oraz edukacyjne, a także ciekawe gry i konkursy. Chętni mogli skorzystać z darmowego przejazdu kolejką wąskotorową, łączącą Marcule i Iłżę. Dla pasjonatów rzemiosła gratką były pokazy hutnicze, kowalskie, topienia smoły i dziegciu oraz stoiska twórców ludowych, na których nabyć można było m.in. rzeźby i zabawki z drewna, wyroby pszczelarskie, czy ręcznie wykonane koronki.
 
Gospodarze zadbali o strawę dla ciała i ducha. Na leśnej scenie wystąpili artyści ze Starachowickiego Centrum Kultury (recitale Julii Dudek i Katarzyny Gęborek, występ zespołu tanecznego TAKT), chór Meridies ze Starachowic (koncert pt. „W zielonym gaju"). Na entuzjastów fotografii w budynku Centrum Edukacji Przyrodniczej czekała wyjątkowa wystawa zdjęć, wykonanych przez członków Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego. Wystawa „W barwach jesieni" powstała ze zdjęć, nadesłanych na konkurs – jego rozstrzygnięcie i wręczenie nagród odbyło się pierwszego dnia majówki.
 
Na Pikniku majowym w Puszczy Iłżeckiej nie mogło zabraknąć leśnych atrakcji! Nadleśnictwo Marcule przygotowało dla gości: stoiska informacyjno-edukacyjne, konkursy z nagrodami. Można było spróbować sił w rozpoznawaniu roślin oraz drewna i innych leśnych dziedzinach. Hitem okazały się zawody drwali leśnych oraz harwester – „mechaniczny drwal", o którym opowiadał Michał Adamus z nadleśnictwa. Ze swoimi skrzydlatymi przyjaciółmi do Marcul przybyli sokolnicy z Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku, a Zespół Sygnalistów Myśliwskich działający przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu zapewnił uczestnikom majówki solidną dawkę muzyki myśliwskiej. Na chętnych czekał zaprzęg konny i przejażdżki po lesie. Nie zabrakło atrakcji dla amatorów leśnych i ziołowych herbat, o właściwościach ziół leśnych opowiadała na swoim stoisku i na sali konferencyjnej Magdalena Gorzkowska, autorka książki „Zioła jak zbierać, przetwarzać, stosować".
 
Podkreślony został także przypadający w tym roku jubileusz 135-lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Uczestnicy majówki mogli obejrzeć przygotowany z tej okazji jubileuszowy film.
 
Każdy, kto spędził majówkę w Nadleśnictwie Marcule, mógł poczuć się częścią leśnej rodziny. Uczestnicy III Pikniku majowego w Puszczy Iłżeckiej na pewno zapamiętają miłą atmosferę, gościnność gospodarzy i ciekawe atrakcje.