Lista aktualności Lista aktualności

Leśne Gospodarstwo Węglowe już powstaje

20 kwietnia leśnicy z Nadleśnictwa Kozienice zainaugurowali działania terenowe w projekcie rozwojowym dotyczącym leśnych gospodarstw węglowych. Podczas konferencji prasowej z udziałem lokalnych mediów posadzono pierwsze buki, które zwiększą zdolność drzewostanów sosnowych do akumulacji dwutlenku węgla.

Nadleśnictwo Kozienice jest jednym z 26 w Polsce, które realizuje działania w ramach tego projektu rozwojowego Lasów Państwowych. Jego celem jest przeciwdziałanie zmianom klimatu. Każde z nadleśnictw w inny sposób realizuje projekt, a Nadleśnictwo Kozienice wybrało właśnie podsadzenia bukiem drzewostanów sosnowych. W ten sposób powstanie druga warstwa drzew i to gatunku, który ma zdolność do pochłaniania dużej ilości CO2.

Podczas konferencji leśnicy wyjaśnili dziennikarzom na czym polega realizacja projektu. Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu przedstawił jego ogólne cele: - Leśne gospodarstwa węglowe to program rozwojowy Lasów Państwowych. Mamy bardzo dużo emitentów, a my na wzór kanadyjski prowadzimy taką gospodarkę leśną, która zwiększa pochłanianie CO2. Jest to program pilotażowy, również w Europie. Nie przez przypadek projekt wprowadzany jest w nadleśnictwie funkcjonującym w ramach Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Kozienicka”. Leśne kompleksy promocyjne są do tego stworzone, by promować nowe rozwiązania w gospodarce leśnej. Miejsce realizacji projektu jest również szczególne – w pobliżu znajduje się Elektrownia Kozienice, która jest dużym emitentem. Projekt jest realizowany pod osłoną naukową – następne działania to badania skutków realizacji projektu i ocena zwiększania pochłaniania CO2. Będą one wykonywane przez Instytut Badawczy Leśnictwa.

Tomasz Sot, nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice podkreślił, że przygotowania do realizacji projektu trwały 2 lata. Planowane jest wprowadzenie drugiego piętra i podszytów bukowych na 335 ha w czasie najbliższych 8 lat. Drzewa sadzone będą na terenie leśnictwa najbliższego Elektrowni Kozienice – w leśnictwie Chinów i sześciu innych leśnictwach – w tym na terenie leśnictwa Kociołki, w pobliżu Królewskich Źródeł, gdzie posadzono buki w trakcie inauguracji projektu. – Chcemy wychwycić jak najwięcej CO2, aby uzyskać wymierny efekt projektu – powiedział nadleśniczy.

W części terenowej leśniczy Paulina Plewka oraz inżynier nadzoru Arkadiusz Lepa, objaśnili szczegóły techniczne związane z podsadzeniami. Następnie na powierzchni oddz. 38 a leśnictwa Kociołki rozpoczęto sadzenie buka. Gleba w miejscach sadzenia została przygotowana w tzw. talerze, a zagęszczenie buków będzie wynosiło 3 tys./ha. W tym roku leśnicy posadzą 48 ha, wysadzając 140 tys. sadzonek. Jak wyjaśnił Arkadiusz Lepa każdy drzewostan, w którym prowadzone jest działanie LGW ma tzw. powierzchnię referencyjną. To bliźniaczy las, w którym nie wykonuje się takich zabiegów. Pozwoli to określić różnice w akumulacji CO2.

Można się spodziewać szybkich efektów projektu – posadzono sadzonki z zakrytym systemem korzeniowym z Gospodarstwa Szkółkarsko-Nasiennego w Nadleśnictwie Daleszyce. Na zakończenie dziennikarze otrzymali zestaw do wychwytywania CO2 – drewnianą kostkę z nasionkiem i podłożem do samodzielnego wyhodowania drzewka.