Lista aktualności Lista aktualności

Leśnicy dla Niepodległej

Leśnicy regionu radomskiego i świętokrzyskiego upamiętnili Narodowe Święto Niepodległości. Byli obecni na uroczystościach w Radomiu i Kielcach oraz lokalnie, w swoich „małych ojczyznach”. Odwiedzili miejsca pamięci związane z czynami niepodległościowymi oraz uczestniczyli w wydarzeniach sportowych i innych przedsięwzięciach organizowanych w związku z 105. rocznicą odzyskania niepodległości. Wzięli też udział w akcji „Niepodległa do Hymnu!”.

Leśnicy z nadleśnictw regionu radomskiego i okolic wraz z Markiem Szarym i Piotrem Kacprzakiem, zastępcami dyrektora RDLP w Radomiu i sztandarem Międzyregionalnej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność” Regionu Świętokrzyskiego i Ziemi Radomskiej, prezentowanym przez grupę reprezentacyjną Służby Leśnej uczestniczyli w uroczystościach w Radomiu. Przy siedzibie RDLP, przed wyjściem na oficjalne uroczystości złożono kwiaty przy kamieniu i krzyżu upamiętniającym walki niepodległościowe i tych, którzy ofiarowali swe życie i cierpienia Ojczyźnie oraz przy tablicy poświęconej pamięci leśników i drzewiarzy kielecczyzny, którzy zginęli za wolność i niepodległość ojczyzny. Leśnicy odśpiewali też hymn państwowy włączając się tym samym w 6. edycję akcji „Niepodległa do Hymnu”.

Oficjalne obchody rozpoczęły się mszą św. w Katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny, którą celebrował JE ks. bp. Marek Solarczyk. Następnie uczestnicy przemaszerowali pod Pomnik Czynu Legionów w Rynku, gdzie wzięli udział w dalszej części uroczystości. Po odegraniu Hymnu Państwowego i wciągnięciu flagi państwowej na maszt, wystąpieniach okolicznościowych, odznaczeniach, Apelu Poległych i salwie honorowej złożono kwiaty będące wyrazem pamięci o czynach niepodległościowych, ale i radości z wolnej Polski. Uroczystość zakończyła się defiladą.

Leśnicy z nadleśnictw regionu świętokrzyskiego wraz z Mariuszem Wertką, zastępcą dyrektora RDLP w Radomiu i sztandarem radomskiej dyrekcji LP prezentowanym przez grupę reprezentacyjną Służby Leśnej uczestniczyli we mszy św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej w Kielcach. Wspólnie z uczestnikami wydarzenia odśpiewano również Hymn Państwowy przed Muzeum Narodowym. Następnie uczestnicy przemaszerowali na Plac Wolności przed pomnik Józefa Piłsudskiego. Tu złożono meldunek Dowódcy Garnizonu Kielce, podniesiono flagę państwową na maszt, odegrano Hymn Państwowy, odbyła się uroczysta zmiana wart, miały miejsce przemówienia okolicznościowe, Apel Pamięci i salwa honorowa. Kombatanci wraz z zuchami złożyli znicze. Złożono również wieńce pod pomnikiem, wspólnie odśpiewano Marsz Pierwszej Brygady. Odbyła się również defilada pododdziałów przed Pomnikiem Józefa Piłsudskiego i trybuną honorową.

Uroczystości zakończyły się koncertem w wykonaniu orkiestry i pokazem musztry paradnej w wykonaniu kompanii reprezentacyjnej Technikum Zawodowego im. Żołnierzy Sił Pokojowych ONZ Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach.

Leśnicy obecni byli także na lokalnych uroczystościach i w innych miejscach dając świadectwo Niepodległej – mogiłach i obeliskach, również tych w lesie.

Także podczas niewielkich wydarzeń lokalnych był śpiewany Mazurek Dąbrowskiego w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu!”.

Przy szkołach ponadpodstawowych w Lipsku i Solcu nad Wisłą leśnicy wraz ze społecznością lokalną posadzili Dęby Niepodległości, potomków świętokrzyskiego pomnika przyrody dąb Bartek. Wzięli wraz z władzami samorządowym udział w przekazaniu Ognia Niepodległości.

Nadleśnictwo Staszów wzięło udział w pikniku patriotycznym w Rytwianach z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Leśnicy wzięli także udział w wydarzeniach sportowych o charakterze upamiętniającym Niepodległą: szóstej edycji Leśnego Biegu dla Niepodległości zorganizowanego przez Zespół Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku oraz innych wydarzeniach. Pracownik Nadleśnictwa Kielce Michał Zdzymira pobiegł w kieleckim Biegu Niepodległości, pracownik Nadleśnictwa Daleszyce Paweł Kosin pobiegł w warszawskim 33 Biegu Niepodległości oraz kieleckiej edycji biegu, a Hubert Ogar z Nadleśnictwa Radom pobiegł w indywidualnym biegu w ramach inicjatywy Biegowe Wyzwanie.