Lista aktualności Lista aktualności

Leśnicy dla Niepodległej

Leśnicy regionu radomskiego i świętokrzyskiego upamiętnili Narodowe Święto Niepodległości. Byli obecni na uroczystościach w Radomiu i Kielcach oraz lokalnie, w swoich „małych ojczyznach”. Odwiedzili miejsca pamięci związane z czynami niepodległościowymi oraz uczestniczyli w wydarzeniach sportowych i innych przedsięwzięciach organizowanych w związku ze 103. rocznicą odzyskania niepodległości. Wzięli też udział w akcji „Niepodległa do Hymnu!”.

Leśnicy z nadleśnictw regionu radomskiego i okolic wraz z Markiem Szarym, zastępcą dyrektora RDLP w Radomiu i sztandarem Międzyregionalnej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność” Regionu Świętokrzyskiego i Ziemi Radomskiej, prezentowanym przez grupę reprezentacyjną Służby Leśnej uczestniczyli w uroczystościach w Radomiu. Przy siedzibie RDLP, przed wyjściem na oficjalne uroczystości odśpiewali hymn państwowy. Złożyli kwiaty przy kamieniu i krzyżu upamiętniającym walki niepodległościowe i tych, którzy ofiarowali swe życie i cierpienia Ojczyźnie. Po mszy św. w radomskiej katedrze i przemarszu leśnicy złożyli kwiaty pod pomnikami Czynu Legionów, Żołnierzy Armii Krajowej „Jodła” oraz Pary Prezydenckiej.

Leśnicy z nadleśnictw regionu świętokrzyskiego wraz z Piotrem Kacprzakiem, zastępcą dyrektora RDLP w Radomiu i sztandarem radomskiej dyrekcji LP prezentowanym przez grupę reprezentacyjną Służby Leśnej uczestniczyli we mszy św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej w Kielcach. Następnie odśpiewali wraz z kielczanami hymn i przemaszerowali na Plac Wolności, gdzie odbyły się główne uroczystości związane ze świętem. Tu pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty.

Leśnicy obecni byli także na lokalnych uroczystościach i w innych miejscach dających  świadectwo Niepodległej – mogiłach i obeliskach, również tych w lesie.

W Nadleśnictwie Pińczów w przededniu Narodowego Święta Niepodległości został odnowiony i poświęcony krzyż dla uczczenia pamięci zamordowanych jeńców z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku znajdujący się w miejscu pamięci narodowej w leśnictwie Michałów, w lesie, gdzie 11 lat temu w ramach obchodów 70. rocznicy zbrodni katyńskiej ustawiono krzyż brzozowy i tablicę z nazwiskami mieszkańców powiatu pińczowskiego zamordowanych w Zbrodni Katyńskiej. To tu rośnie las pamięci z dębów upamiętniających tych, którzy zginęli na „nieludzkiej ziemi”.

Także podczas niewielkich wydarzeń lokalnych był śpiewany Mazurek Dąbrowskiego w ramach akcji Niepodległa do Hymnu! Hymn państwowy odśpiewano podczas Leśnego Biegu Niepodległości organizowanego przez Zespół Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku przy wsparciu RDLP w Radomiu i Nadleśnictwa Zagnańsk. Pracownicy Nadleśnictwa Zagnańsk śpiewali hymn przy dębie Bartku, który był świadkiem wielu wydarzeń historycznych. Pracownicy Nadleśnictwa Jędrzejów złożyli wiązankę oraz odśpiewali hymn państwowy przy Pomniku Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej. Nadleśnictwo Skarżysko zaśpiewało Mazurek Dąbrowskiego na cmentarzu partyzanckim. Starachowiccy leśnicy odśpiewali hymn przy historycznej "Leśniczówce Klepacze", w której znajduje się obecnie Izba Pamięci im. Gen. A. Hedy Szarego. Leśnicy z pozostałych nadleśnictw śpiewali hymn podczas lokalnych uroczystości.

Leśnicy wzięli udział także w czwartej edycji Leśnego Biegu dla Niepodległości zorganizowanego przez Zespół Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku oraz innych wydarzeniach sportowych, takich jak Ostrowieckie Biegi Niepodległości.

Obchody w Kielcach

Obchody w Radomiu

Obchody lokalne