Lista aktualności Lista aktualności

Leśnicy upamiętnili rocznicę utworzenia Armii Krajowej

77 lat temu rozkazem Wodza Naczelnego gen. Władysława Sikorskiego utworzono Armię Krajową, która została przekształcona ze Związku Walki Zbrojnej. Była to największa i najlepiej zorganizowana armia podziemna okupowanej Europy. Lasy radomskiej dyrekcji stały się domem i schronieniem dla wielu oddziałów partyzanckich Armii Krajowej.

Leśników zawsze łączyły silne związki z Armią Krajową. Z lasów świętokrzyskich wywodził się mjr. Hubal Dobrzański. Tu powstawały pierwsze oddziały partyzanckie: Jędrusie, Ponurego, Szarego, Nurta czy Wybranieccy. W lasach znajduje się dziesiątki miejsc pamięci narodowej związanych z działalnością Armii Krajowej – pomników, obelisków, miejsc pochówku partyzantów.

14 lutego leśnicy z nadleśnictw wraz z zastępcami dyrektora RDLP w Radomiu Markiem Szarym i Piotrem Kacprzakiem wzięli udział w mszy św. w kościele garnizonowym, którą odprawił ks. Kryspin Rak, proboszcz parafii wojskowej w Radomiu.

Uroczystości swoją obecnością uświetniły poczty sztandarowe, wśród nich także RDLP w Radomiu. Radomski oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej otrzymał pamiątkowy ryngraf w związku z setną rocznicę ustanowienia biskupstwa polowego w Polsce, wręczany wszystkim jednostkom kombatanckim w kraju.