Lista aktualności Lista aktualności

Moc kwiatów zamknięta w słoiku

Przedstawiamy kolejny artykuł z cyklu „Do lasu po zdrowie" – tym razem zachęcamy do przetworów z płatków kwiatów.

Czerwiec to miesiąc, gdy leśne i łąkowe kwiaty rozkwitają w pełnej krasie. Lubimy zbierać je w czasie spacerów na piękne ziołowe bukiety, ale czy wiecie, że mają one także zastosowanie w kulinariach? Dziś nauczymy się robić zdrowotne konfitury z płatków róży, maku oraz fiołków.

Obok ogromnej różnorodności ogrodowych odmian róży, spotkać możemy także wiele jej gatunków dziko występujących na okrajkach lasów, są to m.in. róża dzika tzw. psia (Rosa canina L.), róża pomarszczona (Rosa rugosa Thunb.), róża polna (Rosa arvensis) i in. Płatki róży zawierają w swym składzie m.in. witaminę C, karoten, witaminy z grupy B i K oraz minerały tj. wapno, potas, miedź. i in. Płatki należy zbierać z przekwitłych, ale nie opadających jeszcze róż. Zebrane, powinny zostać od razu przetworzone w celu zachowania ich leczniczych właściwości.

Konfitura z dzikiej róży – przepis

Oczyścić płatki z zanieczyszczeń – można je delikatnie przepłukać pod ciepłą wodą i pozostawić do obeschnięcia. By uniknąć gorzkiego smaku nożem usunąć białą podstawę płatków. Zebrane płatki róży zasypać taką samą wagowo ilością cukru (1:1). Zamiast białego cukru użyć można cukru trzcinowego lub cukru pudru. Dodać sok wyciśnięty z cytryny. Całość ucierać w moździerzu do uzyskania jednolitej masy. Konfiturę przełożyć do wyparzonego słoiczka. Przechowywać w lodówce lub spasteryzować, by dłużej zachowała świeżość.

Mak polny (Papaver rhoeas L.) i jego kuzyni są nieodłącznym elementem krajobrazu kulturowego naszych pól i łąk. Surowcem zielarskim są płatki maku. Zbiera się je w południe podczas słonecznej pogody i przenosi tak, by nie uległy zgnieceniu. Podczas przetwarzania trzeba pamiętać, że ich sok silnie barwi na purpurowo, wiec warto pamiętać o rękawiczkach. Leki i przetwory z makowych płatków wykazują działanie przeciwzapalne, powlekające, uspokajające nadmierną pobudliwość.

Konfitura z płatków maku – przepis

Z 2 szklanek wody i 350 g cukru (może być brązowy) ugotować syrop. Gorącym syropem zalać przygotowane wcześniej płatki maków (ok. 150 g) i odstawiać na całą noc pod przykryciem. Następnego dnia odcedzić płatki i do powstałego bordowego syropu dodać pektynę (5 łyżek) oraz sok z połowy cytryny. Całość zagotować, gorącą jeszcze konfiturę przełożyć do wyparzonych słoiczków, zakręcić szczelnie i odstawić do góry dnem do wystygnięcia.

Fiołek (Viola L.) reprezentowany jest w Polsce przez 25 gatunków. W lasach spotkać możemy m.in. fiołka leśnego (Viola reichenbachiana), fiołka psiego (Viola canina L.), na przydrożach i polach – fiołka polnego (Viola arvensis Murr.) oraz fiołka trójbarwnego (Viola tricolor L.). Wszystkie gatunki fiołków są jadalne, bogate w witaminę C, mają słodki lekko owocowy, niepowtarzalny smak.

Konfitura z fiołków – przepis

Zebrane kwiaty fiołka oczyścić z zanieczyszczeń i usunąć łodyżki. Miskę fiołków utrzeć z cukrem (może być trzcinowy), dodać sok z połowy cytryny. Proporcje są dość dowolne, byle dać przynajmniej dwa razy więcej cukru niż ważyły fiołki. Jeżeli fiołki były bardzo aromatyczne, można dodać więcej cukru.

Przetwory z jadalnych kwiatów zaspokoją oczekiwania najbardziej wymagających smakoszy. Stanowią świetny dodatek do kanapek, deserów czy ciast i tortów. Zaskoczmy swoich najbliższych zdrowymi i oryginalnymi deserami prosto z łąk i lasów.