Lista aktualności Lista aktualności

Niebezpieczne, powojenne znalezisko w lasach

16 listopada 2021 roku mieszkaniec Motkowic znalazł w lesie państwowym niewybuchy pochodzące z okresu II wojny światowej. O swoim znalezisku poinformował Komendę Powiatową Policji w Jędrzejowie oraz Nadleśnictwo Jędrzejów.

Zgodnie z obowiązującymi procedurami, w wyniku podjętych działań teren został zabezpieczony przez Policję, a do pracy przystąpili saperzy. Efektem ich pracy było odnalezienie czterech stanowisk z przedmiotami niebezpiecznymi w postaci pocisków artyleryjskich, granatów moździerzowych i zapalników.

Prace saperów, mające na celu likwidację zagrożenia, trwały do 18 listopada, a ich wynikiem było odnalezienie 578 sztuk zapalników, 89 sztuk granatów moździerzowych kaliber 82 mm oraz 243 sztuki pocisków artyleryjskich kaliber 88 mm.

Niebezpieczne znaleziska zostały zabrane przez żołnierzy 31 Patrolu Saperskiego z kieleckiej Bukówki w celu ich neutralizacji na poligonie.

Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach

Odnalezione przedmioty są kolejnym znaleziskiem w tej okolicy, a lasy w okolicach Motkowic skrywają zapewne więcej tego typu „pamiątek” z okresu II wojny światowej. Kompleks leśny Motkowice znajdował się w zasięgu działań wojennych ofensywy styczniowej w roku 1945, gdzie zlokalizowane były stanowiska artyleryjskie.

To nie pierwsze takie znalezisko w lasach, Nadleśnictwo Jędrzejów już wcześniej współpracowało z 31 Patrolem Saperskim z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

Leśnicy proszą o rozwagę na spacerach, a w razie ujawnienia niebezpiecznych przedmiotów kontakt z numerem alarmowym 112, najbliższą jednostką Policji lub przedstawicielami Służby Leśnej. Nie należy samemu podnosić, przenosić lub zabezpieczać tego rodzaju znalezisk.