Lista aktualności Lista aktualności

Obchody 160. rocznicy Bitwy pod Radzanowem w Nadleśnictwie Dobieszyn

Przedstawiciele RDLP w Radomiu z dyrektorem Andrzejem Matysiakiem i jego zastępcą Piotrem Kacprzakiem oraz Nadleśnictwa Dobieszyn z nadleśniczym Pawłem Sułkowskim wzięli udział w obchodach 160. rocznicy Bitwy pod Radzanowem. Uczestnikiem obchodów był także Jan Chryzostom Czachowski – emerytowany leśnik i wnuk płk. Dionizego Czachowskiego, jednego z najważniejszych dowódców Powstania Styczniowego.

Uroczystości, nad którymi honorowy patronat objął Prezydent RP Andrzej Duda, odbyły się 26 i 27 maja w Radzanowie, Białobrzegach i Jasionnej.

Pierwszego dnia delegacje i poczty sztandarowe oddały hołd uczestnikom Powstania Styczniowego i złożyły kwiaty na znajdującej się nieopodal Radzanowa (na terenie Nadleśnictwa Dobieszyn) mogile powstańców, którzy zginęli w czasie walk. Następnie w Kościele Parafialnym pw. św. Marcina w Radzanowie uczestnicy uroczystości wysłuchali koncertu Chóru Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

Drugiego dnia obchody rozpoczęły się od sympozjum naukowego pn. „Bitwa pod Radzanowem 26-27 maja 1863 r.”, które odbyło się w gościnnych progach ZSP w Białobrzegach. Uczestnicy mogli także obejrzeć wystawę pt. „1863-1864 Pamiętamy”, przygotowaną przez RDLP w Radomiu i prezentującą Powstanie Styczniowe na terenie lasów regionu radomskiego i świętokrzyskiego”. Potem uroczystości przeniosły się do Kościoła Parafialnego pw. Zwiastowania NMP, gdzie odprawiona została msza św. w intencji powstańców i poległych za Ojczyznę. Na placu przy kościele odczytany został Apel Pamięci i odsłonięty obelisk, upamiętniający powstańców walczących pod Radzanowem. Na zakończenie Grupy Rekonstrukcji Historycznej zaprezentowały rekonstrukcję Bitwy pod Radzanowem.

Obchody zorganizowały: Nadleśnictwo Dobieszyn, Powiat Białobrzeski, Gmina Radzanów oraz Parafie Rzymskokatolickie w Jasionnej i Radzanowie. Wkrótce zostanie wydana pamiątkowa publikacja, w której znajdą się przemówienia wygłoszone podczas sympozjum oraz zdjęcia.

Bitwa pod Radzanowem została stoczona w dniach 26-27 maja 1863 r. W walkach starło się 1300 żołnierzy rosyjskich i 440 powstańców, dowodzonych przez płk. Dionizego Czachowskiego. Mimo znaczącej przewagi Polakom udało się odeprzeć atak Rosjan. W bitwie zginęło 20 żołnierzy polskich i 80 rosyjskich. W lesie pod Radzanowem na terenie Nadleśnictwa Dobieszyn znajduje się mogiła powstańców z postawionym obok obeliskiem, upamiętniających obrońców Ojczyzny z 1863 r.