Lista aktualności Lista aktualności

Opera Leśniczy w Kozienickiej Puszczy i Piknik Leśne Echa Puszczy Kozienickiej

12 czerwca w Kozienicach odbyło się niecodzienne wydarzenie muzyczno-wokalne – w Amfiteatrze nad Jeziorem Kozienickim wystawiono operę „Leśniczy w Kozienickiej Puszczy” Karola Kurpińskiego. Przed wydarzeniem w ośrodku wypoczynkowym Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu odbył się Piknik „Leśne Echa Puszczy Kozienickiej”.

Wystawienie opery to przedsięwzięcie unikalne w skali kraju, propagujące kulturotwórczą funkcję lasu i znaczenie leśników, Lasów Państwowych oraz wielofunkcyjnej gospodarki leśnej w regionie Puszczy Kozienickiej, a także kraju.

- Po raz pierwszy w Kozienicach rozbrzmiało wyjątkowe dzieło, którego miejsce odbywa się na tym terenie, czyli komedioopera w jednym akcie pt. „Leśniczy w Kozienickiej Puszczy”. Opera „Leśniczy w Kozienickiej Puszczy” skomponowana została przez jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów – Karola Kurpińskiego, zaś pierwsze wystawienie sztuki odbyło się w 1821 r., a więc dwieście lat temu. Dzieło to było już wystawiane w czasach współczesnych na różnych scenach polskich, jednak nie doczekało się odpowiedniego zaprezentowania w sercu Puszczy Kozienickiej – królewskim mieście Kozienicach. – mówi Dariusz Szewc z Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej, które było inicjatorem przedsięwzięcia.

Nad doborem artystów oraz ich przygotowaniem scenicznym czuwała dr Roma Ambroziewicz-Owsińska, urodzona w Kozienicach i związana z miastem, należąca do grona wybitnych polskich śpiewaczek operowych o międzynarodowej renomie. Obok działalności operowej znana z wykonań muzyki symfonicznej, oratoryjnej, kameralnej, a także operetkowej. Podczas opery wystąpili wykonawcy następujących ról: Sylwan Poręba – leśniczy; Ludwika – bratanica Poręby; Zośka – służąca; Walczyński – porucznik; Zacniewski; Kurdesz – służący Zacniewskiego; Jakubek – pomocnik leśniczego.

Kilka słów o operze: „Leśniczy w Kozienickiej Puszczy” to jednoaktowa komedioopera skomponowana przez Karola Kurpińskiego w 1821 roku do libretta Józefa Wawrzyńca Krasińskiego. Akcja komedioopery rozgrywa się w domu leśniczego Poręby. Jego bratanica Ludwika kocha porucznika ułanów Walczyńskiego, lecz wuj chce ją wydać za leśniczego. Pojawia się wiadomość o grasujących w okolicy rozbójnikach, a przygodni podróżni – Zacniewski ze służącym Kurdeszem – zostają wzięci właśnie za nich. Zosia, służąca Ludwiki wymyśla intrygę, polegającą na fikcyjnym porwaniu Ludwiki przez przyjezdnych. Wyratowana przez Walczyńskiego mogłaby mu być oddana za żonę w nagrodę. Fortel się nie udaje, ale całość kończy się happy endem – Walczyński otrzymuje nominację na nadleśniczego.

Premiera opery miała miejsce na Scenie Narodowej w Warszawie 28 października 1821 roku pod batutą kompozytora, a dzieło wykonano wówczas zaledwie dwukrotnie.

W Kozienicach opera Karola Kurpińskiego wykonana została w transkrypcji dyrygenta – Agnieszki Nagórki (opracowanie na mały zespół instrumentalny) i reżyserii Romy Ambroziewicz-Owsińskiej.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej od kilku lat czyniło starania, by to wyjątkowe dzieło zagościło w Kozienicach. Dzięki pozytywnemu odzewowi kozienickich władz z Burmistrzem Piotrem Kozłowskim na czele, a także leśnikom – Dyrektorowi Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Andrzejowi Matysiakowi i Nadleśniczemu Nadleśnictwa Kozienice Tomaszowi Sotowi oraz innym partnerom wreszcie „Leśniczy w Kozienickiej Puszczy” dwukrotnie rozbrzmiało w Kozienicach – podkreśla Dariusz Szewc z Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej, które było inicjatorem przedsięwzięcia.

Wystawienie opery było zwieńczeniem pikniku „Leśne Echa Puszczy Kozienickiej” na terenie Ośrodka Wypoczynkowego KCRiS nad Jeziorem Kozienickim. Festyn miał charakter promujący zasoby i piękno Puszczy Kozienickiej, a prezentowali się na nim leśnicy, różnego rodzaju wystawcy i twórcy regionalni.

Podczas pikniku prezentowane były:

 • Wystawy i warsztaty leśników oraz instytucji i organizacji współpracujących
 • Występy Zespołu Sygnalistów Myśliwskich
 • Leśnicy z pasją
 • Pokazy sokolnicze, pasja łowiecka, psy myśliwskie
 • Pszczoły wracają do lasu: pszczelarstwo, bartnictwo, łąki kwietne
 • Dary lasu: zioła, miód leśny, owoce leśne i grzyby, dziczyzna, Dobre z lasu
 • Pokazy Kół Gospodyń Wiejskich
 • Drewno jest z lasu
 • Szkoły leśne i drzewne
 • Turystyka, sport i rekreacja w lesie
 • Leśny surwiwal: program Zanocuj w lesie
 • Po zdrowie do lasu
 • Ochrona lasów: samochody ppoż., straży leśnej, monitoring lasów
 • Historia ukryta w lasach
 • Gry i zabawy dla najmłodszych
 • Projekt „Las Energii”

Organizatorami i Partnerami wydarzenia byli: Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej, Gmina Kozienice, Kozienickie Centrum Rekreacji i Sportu, Regionalna Dyrekcja Rasów Państwowych w Radomiu, Nadleśnictwo Kozienice, Nadleśnictwo Zwoleń i Nadleśnictwo Radom, ENEA Wytwarzanie, Laktomar, Dental Quality – Klinika Stomatologiczna, Wojtpol sp. c., Lactalis. Przedsięwzięcie współfinansowane m.in. ze środków Gminy Kozienice w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych oraz ze środków Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.

Stroje leśników z okresu Królestwa Polskiego wypożyczył Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie.