Lista aktualności Lista aktualności

Pamięć o akcji Burza i AK

Pamięć o Bohaterach walk o wolność i niepodległość Ojczyzny jest niezwykle istotnym elementem kształtowania tożsamości lokalnych społeczności. Tradycyjnie, leśnicy oddali hołd Bohaterom, których uczczono podczas uroczystości w Daleszycach i Starachowicach.

8 sierpnia 1944 roku to kolejna ważna data w historii małych Ojczyzn regionu. Wówczas na daleszyckim Rynku odbyła się koncentracja okolicznych oddziałów partyzanckich. Po złożeniu przysięgi i uroczystej mszy świętej żołnierze I Batalionu 4 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej, w liczbie około tysiąca, ruszyli na pomoc walczącej Warszawie w ramach akcji Burza. Ostatecznie rozbici przez niemieckie oddziały do stolicy nie dotarli, ale już sama koncentracja i hart ducha partyzantów symbolizował determinację i pragnienie wolności...

Izba Pamięci Antoniego Hedy "Szarego"

8 sierpnia symbolicznie, w 77 rocznicę tego wydarzenia, daleszyccy leśnicy wraz z lokalnymi władzami samorządowymi i społecznością, oddali hołd tym, którzy stanęli w obronie Ojczyzny.

W Starachowicach odbyły się natomiast uroczystości 78. rocznicy rozbicia niemieckiego więzienia przez oddział partyzancki Armii Krajowej Antoniego Hedy „Szarego”.

Tę brawurową, i co ważne udaną akcję partyzancką, bez strat w ludziach przeprowadzono w nocy 7 sierpnia 1943 roku. Bez jednego wystrzału uwolniono 74 więźniów, później, w większości żołnierzy Armii Krajowej. Więzienie znajdowało się w centrum miasta, przy głównej, ruchliwej ulicy, patrolowanej przez Wermacht.

Była to jedna z najważniejszych akcji oddziału dowodzonego przez legendarnego dowódcę oddziału związanego z Lasami Starachowickimi. W uroczystościach rocznicowych wzięli udział pracownicy Nadleśnictwa Starachowice.