Lista aktualności Lista aktualności

Piąty Pionkowski Dzień Pszczoły

W ramach obchodów Piątego Pionkowskiego Dnia Pszczoły Nadleśnictwo Kozienice zaprasza na rajd rowerowy z wieloma atrakcjami. Impreza odbędzie się 7 sierpnia.

Rajd rozpocznie się o godz. 10 i potrwa do godz. 15-tej. Trasa tegorocznego przejazdu będzie miała początek przy biurze Nadleśnictwa Kozienice przy ul. Partyzantów 62 w Pionkach. Najpierw poprowadzi przez Augustów, gdzie znajduje się Izba Dydaktyczna Kozienickiego Parku Krajobrazowego, a następnie przez rezerwat „Zagożdżon” i parking przy szkółce leśnej. Kolejnym przystankiem będzie  „Bartny Kąt” -  miejsce, poświęcone historii bartnictwa w Puszczy Kozienickiej. Na koniec uczestnicy rajdu dojadą z powrotem do biura Nadleśnictwa Kozienice.

Więcej o warsztatach rzeźbiarskich w Nadleśnictwie KozieniceJednym z punktów rajdu będzie uroczyste odsłonięcie pomnika św. Ambrożego – patrona pszczelarzy. Autorem rzeźby jest artysta Stanisław Panfil. Praca powstała podczas warsztatów rzeźbiarskich „Drewno – materiał doskonały”, które odbyły się w czerwcu tego roku na terenie Nadleśnictwa Kozienice. Rzeźba stanie przy parkingu przy szkółce leśnej w pobliżu miejscowości Przejazd.

W rajdzie mogą wziąć udział wszyscy chętni. Dzieci i młodzież w wieku do 18 lat powinni posiadać kartę rowerową (regulamin poniżej).

Organizatorem rajdu, obok Nadleśnictwa Kozienice, są: Stowarzyszenie Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej oraz Urząd Miasta i Gminy Pionki.

8 sierpnia przypada Polski Dzień Pszczoły. Jego celem jest pokazanie, że pszczoły pełnią bardzo ważną funkcję w przyrodzie oraz zachęcić społeczeństwo do podejmowania działań na rzecz ochrony tych niezwykle pożytecznych owadów. Od pięciu lat Nadleśnictwo Kozienice organizuje z tej okazji Pionkowski Dzień Pszczoły.

Podczas wydarzenia będzie promowana marka Lasów Państwowych Dobre z lasu. Dobre z lasu to część szerszego projektu Lasów Państwowych pn. „Zdrowa żywność z polskich lasów”. Ma na celu promowanie dziczyzny, miodów oraz płodów runa leśnego pochodzących z polskich lasów. To umożliwienie dostępu do ekologicznej, naturalnej i zdrowej żywności. Realizacja tego zadania jest możliwa dzięki prowadzonej przez polskich leśników zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarce leśnej. Pozwala ona na korzystanie z dóbr, które daje las, bez wyrządzania mu szkody i zaburzania naturalnej harmonii.