Lista aktualności Lista aktualności

Piąty Pionkowski Dzień Pszczoły za nami!

Około dwustu miłośników lasu, miodu i jazdy na rowerze wzięło udział w rajdzie rowerowym, zorganizowanym z okazji Dnia Pszczoły przez Nadleśnictwo Kozienice i Stowarzyszenie Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej. Uczestnicy podczas przejazdu zatrzymywali się w ciekawych miejscach i słuchali opowieści leśników o przyrodzie.

W tym roku trasa rowerowa liczyła niecałe 20 km i, jak zawsze, prowadziła przez Puszczę Kozienicką. Pierwszym przystankiem była Izba Dydaktyczno-Muzealna w Augustowie. Tu uczestnicy mogli obejrzeć wylęgarnię raków, posłuchać ciekawostek o zwierzętach zamieszkujących lasy oraz obejrzeć wystawy przyrodnicze. Dla chętnych Nadleśnictwo Kozienice przygotowało mapy i informatory.

Drugim przystankiem był rezerwat „Zagożdżon”. Tu rowerzyści zsiedli ze swoich jednośladów i wspólnie z leśnikami wybrali się na leśny spacer. Po drodze mogli podziwiać jeden z najpiękniejszych w Puszczy Kozienickiej pomników przyrody – dąb szypułkowy „Zygmunt August”. Szacuje się, że drzewo ma 230-350 lat. Jego wysokość wynosi około 28 m, a obwód 5 m.

Następnie zatrzymali się w leśniczówce Przejazd u leśniczego Romana Wziątka. Przy leśniczówce znajduje się domek do apiterapii. Chętni mogli skorzystać z dobrodziejstw tej metody leczniczej. Polega ona na wdychaniu powietrza z uli, które dostaje się do specjalnego pomieszczenia, niedostępnego dla pszczół. Apiterapia wspomaga leczenie chorób układu oddechowego i trawiennego, pomaga też w leczeniu depresji.

Kolejnym przystankiem na trasie rajdu była „Leśna barć” koło szkółki leśnej w Przejeździe – miejsce, gdzie pszczelarze mogą przywozić swoje pszczoły, by żywiły się pożytkami z leśnych roślin. Tu prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej Piotr Smolarczyk i nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice Tomasz Sot uroczyście odsłonili rzeźbę św. Ambrożego – patrona pszczelarzy. Rzeźbę wykonał artysta Stanisław Panfil podczas warsztatów rzeźbiarskich „Drewno – materiał doskonały”, które odbyły się w czerwcu tego roku na terenie Nadleśnictwa Kozienice.

Potem w szkółce leśnej odbył się leśny poczęstunek, a następnie wszyscy przejechali do „Bartnego Kąta”. Tu pod tablicą poświęconą ks. Józefowi Gackiemu przedstawiciele organizatorów Dnia Pszczoły złożyli wiązankę kwiatów. Ks. Gacki (1805-1976) był najpierw wikarym, a potem proboszczem parafii w Jedlni. Jest autorem książki „Jedlnia, w niej kościół i akta obelnego prawa”, w której opisał wiele praw związanych z bartnictwem, obowiązujących na terenie Puszczy Kozienickiej.

Piąty Pionkowski Dzień Pszczoły zakończył się konkursem wiedzy o pszczelarstwie i wspólną fotografią wszystkich uczestników. Biorący udział w rajdzie otrzymali także drobne upominki – słoiczki leśnego miodu i rowerowe bidony. Uczestnicy podkreślali, że rajd był bardzo udany i zapowiedzieli swój udział w kolejnych rajdach.

Współorganizatorami Pionkowskiego Dnia Pszczoły, obok Nadleśnictwa Kozienice i Stowarzyszenia Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej, były Miasto i Gmina Pionki.

Warto dodać, że podczas wydarzenia promowana była marka Lasów Państwowych „Dobre z lasu”. Jest to część szerszego projektu Lasów Państwowych pn. „Zdrowa żywność z polskich lasów”. Projekt ma na celu promowanie dziczyzny, miodów oraz płodów runa leśnego pochodzących z polskich lasów jako jednego z elementów prowadzenia zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarki leśnej.