Lista aktualności Lista aktualności

Pożary lasów w nadleśnictwach Grójec i Radoszyce

Choć ten rok ze względu na pogodę jest sprzyjający dla ochrony przeciwpożarowej lasów, to ciągle zdarzają się pożary, których przyczyną są podpalenia. Takie przyczyny pożarów odnotowano w ostatnich dniach w Nadleśnictwie Grójec i Nadleśnictwie Radoszyce.

11 maja na terenie leśnictwa Borowiec Nadleśnictwa Grójec ok. godz. 16.00 wybuchły pożary na pograniczu powiatu grójeckiego i przysuskiego, których łączną wielkość oszacowano na około 6 hektarów, w tym ok. 2 hektary lasów państwowych (6 pożarów w sąsiednich lokalizacjach). Pożary strawiły w szczególności pokrywę glebową oraz częściowo korony drzew. W akcji gaśniczej wzięło udział 8 jednostek ochotniczej straży pożarnej, 2 państwowe straże pożarne, dwa samoloty gaśnicze Lasów Państwowych oraz jednostka ppoż. nadleśnictwa.

Od lat na ochronę przeciwpożarową Lasy Państwowe wydają ok. 100 mln złNatomiast 12 maja w nocy ok. godz. 2.00 na terenie Nadleśnictwa Radoszyce wybuchły dwa pożary w leśnictwie Lipa. Ogień rozprzestrzenił się na powierzchni ponad 4 ha, przyczyną były podpalenia. Na terenie nadleśnictwa to już 4 pożar w maju.

Mimo, że akcja bezpośrednia ochrony przeciwpożarowej lasów trwa i wszyscy są w gotowości, obawy leśników nie maleją. Plagą w tym roku są również podpalenia. Stąd intensywne działania leśników, w tym piesze patrole i działania z użyciem nowych technologii. Zaangażowana jest także policja.

Pożary mogą stanowić też poważne zagrożenie dla turystów, którzy w okresie pandemii liczniej odwiedzają lasy. Część turystów na obszarach leśnych może przebywać nawet o każdej porze dnia i nocy – w ramach programu zanocuj w lesie dlatego pożary w nocy mogą być tym bardziej niebezpieczne.

Mapa zagrożenia pożarowego w lasachWalka z pożarami kosztuje corocznie nadleśnictwa RDLP w Radomiu łącznie 6,5 mln zł. System ochrony przeciwpożarowej obejmuje utrzymanie 43 dostrzegalni przeciwpożarowych z obserwatorami lub kamerami, 23 punktów alarmowo-dyspozycyjnych, gdzie określana jest lokalizacja pożarów i koordynowana akcja gaśnicza, 8 automatycznych stacji meteorologicznych (wyposażonych w aparaturę do badania wilgotności ściółki, powietrza i określania stopnia pożarowego w lasach), samoloty do gaszenia pożarów będące w stałej gotowości w bazie lotniczej Piastów k. Radomia i Masłów k. Kielc, samochody gaśnicze, setki punktów czerpania wody – zbiorników wodnych i hydrantów, utrzymanie dróg przeciwpożarowych, tablice informacyjne i ostrzegawcze, pasy przeciwpożarowe chroniące tereny leśne przed pożarami i koszty dogaszania pożarów.

Średnio każdego roku aż 40 proc. pożarów zostało wywołanych przez ludziPomimo tych wysiłków i stałej modernizacji i uzupełniania systemu ochrony przeciwpożarowej o nowe elementy w 2020 roku leśnicy ugasili na terenie nadleśnictw RDLP w Radomiu 179 pożarów o łącznej powierzchni 50,68 ha to prawie 2 razy mniej pożarów niż w 2019 roku. W tym roku wytchnienie leśnikom i strażakom do tej pory daje pogoda. Do 14 maja wybuchło ok. 3 razy mniej pożarów niż w poprzednim roku o tej porze. Jednak została jeszcze połowa maja i czerwiec – jedne z najbardziej „palnych” miesięcy, a każdy pożar stanowi zagrożenie dla przyrody, ale też ludzi i mienia.