Lista aktualności Lista aktualności

Regionalne XI Szachowe Mistrzostwa Leśników Rozstrzygnięte

W dniach 7-8 lutego po raz kolejny w Zespole Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku odbyły się Mistrzostwa Szachowe Leśników z obszaru Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Na mistrzostwach szachowych co roku spotykają się najtęższe głowy spośród leśników z terenu RDLP w Radomiu. Rozgrywki dają im możliwość sprawdzenia się, rywalizacji oraz sportowego rozwoju. Patronem mistrzostw jest Jan Przygodzki. Wspomnienie tego nietuzinkowego i wspaniałego leśnika, który potrafił zarażać innych swoją pasją do szachów już od sześciu lat towarzyszy rozgrywkom.

Tym razem w 11. edycji mistrzostw zmierzyło się 19 uczestników w tym z: RDLP w Radomiu, nadleśnictw: Daleszyce, Jędrzejów, Łagów, Marcule, Przysucha, Radom, Stąporków, Zagnańsk oraz z Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku.

Tytuł Szachowego Mistrza Leśników i Puchar Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu zdobył Leszek Gębski z RDLP w Radomiu. W klasyfikacji drużynowej pierwsze miejsce przypadło RDLP w Radomiu, drugie Nadleśnictwu Łagów, natomiast trzecie Nadleśnictwu Radom. Najlepszym wśród uczniów z ZSL w Zagnańsku okazał się Michał Longa.

Puchary i nagrody wręczyli: Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu, Anna Kowalska, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zagnańsku, Jolanta Bochenek przewodnicząca ZLP Regionu Radomskiego oraz Piotr Słoka z NSZZ Solidarność oraz Marek Miazga, nadleśniczy Nadleśnictwa Zagnańsk.

Tegoroczne mistrzostwa po raz piąty miały charakter turnieju klasyfikacyjnego. Oznacza to, że zawodnicy mieli możliwość zdobycia nawet II kategorii szachowej. Nad przebiegiem zawodów i spełnieniem norm turnieju klasyfikacyjnego czuwał Jacek Sieczkowski, sędzia klasy państwowej.

Tegoroczni zwycięzcy reprezentować będą RDLP w Radomiu na XXVII Międzynarodowych Mistrzostwach Szachowych Polski Leśników (Krajowych Mistrzostwach Leśników), które odbędą się w LOE Jedlni-Letnisku. Z zawodnikami z innych dyrekcji zmierzą się: Leszek Gębski (RDLP w Radomiu), Sebastian Nowakowski (Nadleśnictwo Stąporków), Sebastian Rodkiewicz (Nadleśnictwo Łagów) oraz Robert Badełek (Nadleśnictwo Radom).

Organizatorem Mistrzostw była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu. Współorganizatorami byli: Zespół Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku, Związek Leśników Polskich Regionu Radomskiego, Międzyregionalna Sekcja Pracowników Leśnictwa NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” Regionu Świętokrzyskiego i Ziemi Radomskiej, Polskie Towarzystwo Leśne Świętokrzysko-Radomski Oddział w Radomiu oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa Oddział w Radomiu, którzy ufundowali nagrody i puchary w Mistrzostwach.

Ważnym celem osiągniętym w trakcie mistrzostw jest popularyzacja gry w szachy wśród leśników. Potwierdził to udział uczniów Technikum Leśnego. Bardzo ważna jest też integracja środowiska leśników grających w szachy oraz wymiana kontaktów i doświadczeń.