Lista aktualności Lista aktualności

Ścieżkami historii na konferencji LOP

15 lutego w siedzibie RDLP w Radomiu miała miejsce kolejna wspólna z LOP, i SITLiD konferencja pod hasłem „Las jest wielką księgą”. Tym razem tematyka dotyczyła walorów turystycznych regionu i historii walk niepodległościowych w Puszczy Kozienickiej, a także projektu edukacyjnego PRZYSTANEK HISTORIA IPN ZHR. Wręczono również nagrody w konkursie „Mój las”.

Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele instytucji współpracujących z RDLP w Radomiu, leśnicy, dyrektorzy i nauczyciele szkół oraz uczniowie nagrodzeni w konkursie „Mój Las”. Gości powitali Elżbieta Molenda, prezes Zarządu Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Radomiu, Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz Jerzy Zawadzki, przewodniczący oddziału w Radomiu Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa.

Następnie Krzysztof Ninard z Centrum Informacji Turystycznej przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Radomiu omówił walory turystyczne Radomia i regionu. Uświadomił uczestnikom spotkania, że warto poznać bliżej to miasto, chociażby ze względu na lokację na prawie magdeburskim i stąd charakterystyczny układ ulic, świetnie widoczny z lotu ptaka. Unikatowe jest też datowane na średniowiecze grodzisko „Piotrówka”, które otoczone było wówczas Puszczą Radomską. Nie mniej ciekawe i warte odwiedzenia są budowle sakralne w Radomiu i budowle świeckie, a sama historia miasta również pełna ciekawostek. Warto odwiedzić Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu ze zbiorami przyrodniczymi, poznać historię Łaźni – obecnie Radomskiego Klubu Środowisk Twórczych, a niegdyś rogatki miasta w stronę Lublina, czy odwiedzić Muzeum Wsi Radomskiej i Resursę Obywatelską. Warto zobaczyć też okolice Radomia – Szydłowiec, Iłżę, Orońsko, Wsolę, Kozienice, Garbatkę-Letnisko czy Czarnolas.

W kolejnym wystąpieniu prof. dr hab. Marek Wierzbicki z Delegatury w Radomiu, Oddziału w Lublinie, Instytutu Pamięci Narodowej oraz harcmistrz Lidia Wierzbicka z ZHR opowiedzieli o historii walk niepodległościowych w Puszczy Kozienickiej i projekcie edukacyjnym PRZYSTANEK HISTORIA IPN ZHR. Zaprosili uczestników konferencji na NOC WYKLĘTYCH – inaugurację imprez historycznych z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości na Przystanku Historia 2/3 marca i jednocześnie nocny piknik historyczny z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Ostatnia część konferencji poświęcona była podsumowaniu etapu regionalnego ogólnopolskiego konkursu ekologicznego „Mój las” organizowanego przez LOP i SITLiD przy wsparciu RDLP w Radomiu. Nagrodzone prace można było obejrzeć na fotografiach Doroty Wólczyńskiej – sekretarza Zarządu Okręgu LOP w Radomiu i fotografa. Dorota Wólczyńska pokazała także diaporamę nawiązującą do motta konferencji złożoną ze zdjęć przedstawiających leśne drogi i dróżki.

Nagrody w konkursie ufundowali Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Radomiu, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, Oddział w Radomiu oraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie, Wydział Spraw Terenowych II w Radomiu. Prace nagrodzone i wyróżnione w konkursie można oglądać w holu budynku RDLP.

Motto spotkania wybrane przez Panią Elżbietę Molendę brzmiało:

Cóż jest piękniejsze niż droga w lesie

Gdy słońce świeci i wóz się toczy

Co nam następny zakręt przyniesie

Czym się napełnią zdumione oczy

Mirosław Hrynkiewicz

(Ballada o drodze w lesie)

 

Weź udział w NOCY WYKLĘTYCH https://www.facebook.com/events/1528155673948609/