Lista aktualności Lista aktualności

Sprawdziliśmy – w lesie jest wiosna!

W lasach jest wiosna! Leśnicy obserwują ją codziennie podczas swojej pracy. Las tętni życiem. Przyleciały żurawie, inne ptaki są także bardzo aktywne. Kwitną pierwsze wiosenne rośliny – przebiśniegi, przylaszczki, zdrojówki, złocie i miodunki. Czosnek niedźwiedzi rozwija swe aromatyczne liście. Leśnicy ruszyli z odnowieniami – sadzą las. Pogoda sprzyja – po początkowej suszy, wreszcie spadł deszcz. Do odnowienia na terenie naszej RDLP jest w tym roku prawie 2 tys. ha lasów.

Wiosna już jest
W tym roku zima była łagodna, wiosna przyszła bardzo wcześnie. Leśnicy codziennie są blisko przyrody i już od początku marca, a nawet w lutym obserwowali lecące klucze żurawi, gęsi i inne przylatujące ptaki. W końcu lutego, choć brak było śniegu mieliśmy przebiśniegi. Następne były wawrzynki wilczełyko – krzewy o delikatnie pachnących kwiatach rosnące przy brzegach śródleśnych rzek. Kolejne leśne kwiaty zakwitły w grądach – żyznych lasach liściastych, w których rośliny mogą się rozwijać tylko wtedy, gdy drzewa nie mają jeszcze liści. To jedyna pora, gdy jest wystarczająco dużo światła na dole lasu. Odwiedziliśmy jeden z takich lasów – grąd tzw. niski, czyli na glebach bardzo wilgotnych, bogaty w gatunki roślin. Wiosna jest tu w pełni i to od dawna. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z grądu przy Łąkach Półborskich (Augustowskich) w Puszczy Kozienickiej (w galerii powyżej). Jednocześnie zachęcamy do wiosennych spacerów. Lasy są otwarte dla ludzi. Na turystów i miłośników przyrody czekają ścieżki przyrodniczo-leśne, szlaki turystyczne piesze i rowerowe.

Leśnicy sadzą las
Wraz z wcześniejszą niż zwykle wiosną leśnicy rozpoczęli sadzenie drzew. Do odnowienia na terenie nadleśnictw naszej RDLP mamy w tym roku blisko 2 tysiące hektarów. Przed nami ogromna praca – wysadzimy 16 milionów sadzonek!