Lista aktualności Lista aktualności

Święto Lasu w Lesie Kapturskim

Ponad 200 osób – dzieci i młodzież z radomskich szkół, harcerze, podopieczni i wolontariusze ze stowarzyszenia Arka oraz przyjaciele leśników z różnych instytucji i organizacji podczas Święta Lasu posadzili cztery tysiące dębów w Lesie Kapturskim na terenie Nadleśnictwa Radom. Sadzenie drzew odbyło się w ramach ogólnopolskiej akcji „1000 drzew na minutę".

27 kwietnia przed siedzibę nadleśnictwa przybyli uczniowie szkół w Janiszewie i Jedlińsku, z Klubu Młodych Ekologów przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 24 w Radomiu, harcerze ze Szczepu im. Orląt Lwowskich Radom-Firlej, młodzież i wolontariusze ze Stowarzyszenia Centrum Młodzieży Arka oraz drużyny harcerskiej i klubu wolontariatu z Rogolina. W sadzeniu drzew udział wziął także Sławomir Mazurek, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska. Obecni byli również parlamentarzyści, duszpasterze leśników, samorządowcy, służby mundurowe, przedstawiciele współpracujących z leśnikami instytucji i organizacji oraz mediów.

Gości powitał dyrektor RDLP w Radomiu Andrzej Matysiak. Zwrócił uwagę na wyjątkowość zawodu leśnika, którego wyniki pracy oceniają dopiero następne pokolenia. Podkreślił, że dla leśników najważniejsze jest sadzenie młodego pokolenia lasu, a w tym roku na terenie nadleśnictw nadzorowanych przez RDLP w Radomiu leśnicy posadzili ponad 15 mln drzew odnawiając 2 200 hektarów lasu.

Następnie głos zabrał Podsekretarz Stanu Sławomir Mazurek: – W imieniu Ministra Środowiska chcę bardzo gorąco podziękować Wam, że tyle osób przybyło do wspólnego sadzenia drzew i bierzemy razem udział w tej dużej akcji. Lasy Państwowe są kluczowe dla bezpieczeństwa ekologicznego państwa w Polsce. Zapewniają nie tylko miejsca pracy, ale też i te miejsca, w których możemy spędzać czas, spacerować, jeździć rowerem. Możemy być w nich obecni ponieważ lasy są otwarte. Leśnicy dzięki wytrwałej, konsekwentnej pracy sprawiają, że w Polsce lesistość wzrasta, a drzew mamy coraz więcej. Rocznie sadzimy ich ponad 500 mln. Dzięki temu mamy tak duży potencjał jeśli chodzi o lasy i największą bioróżnorodność właśnie w Lasach Państwowych. To dlatego, że lasy prowadzą gospodarkę zrównoważoną, otwartą dla wszystkich, ale też taką, która korzysta z polskiej szkoły ekologii, za to Lasom Państwowym dziękuję.

Przed rozpoczęciem sadzenia nadleśniczy przeprowadził szczegółowy instruktaż. Na powierzchni odnowieniowej ks. Stanisław Wlazło, duszpasterz leśników poświęcił sadzonki. Podczas akcji posadzono 4 tys. trzyletnich sadzonek dębu szypułkowego na dwóch powierzchniach, łącznie na 0,5 ha. Wcześniej na leśnej uprawie leśnicy posadzili także inne gatunki: modrzewie, buki ale też takie, które szczególnie wzbogacają środowisko – miododajne i dające owoce, w tym grusze, śliwy, a nawet dzikie róże.

Sadzenie zostało upamiętnione głazem z okolicznościowym napisem. W pobliżu posadzono także sadzonki poświęcone podczas narady odnowieniowej radomskich leśników, która odbyła się 21 marca na terenie Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie.

Przez Święto Lasu i akcję 1000 drzew na minutę leśnicy kontynuują tradycję wspólnego ze społeczeństwem sadzenia lasu. Finał akcji miał miejsce w 25 kwietnia na terenie Nadleśnictwa Jabłonna.

Po sadzeniu lasu uczestnicy wysłuchali muzyki myśliwskiej w wykonaniu Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu oraz obejrzeli okolicznościową wystawę „Święto Lasu – dawniej i dziś". Każdy z uczestników otrzymał też koszulkę z logotypem akcji.

******

Radomscy leśnicy przez organizację wspólnego ze społeczeństwem sadzenia drzew nawiązują do Święta Lasu wywodzącego się z okresu międzywojennego. Po raz pierwszy zostało ono zainicjowane przez leśników w 1933 roku w celu zaangażowania społeczeństwa w ochronę lasów. Dziś leśnicy w całej Polsce pod koniec kwietnia wracają do tradycji tego święta – w regionie radomskim od 5 lat sadzą drzewa w Lesie Kapturskim wspólnie z przyjaciółmi.