Lista aktualności Lista aktualności

Święty Franciszek – patron leśników

4 października leśnicy w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej wspominali swojego patrona – św. Franciszka z Asyżu. Ten wyjątkowy święty miał podziw i szacunek do wszelkiego stworzenia połączony odpowiedzialnością za dar stworzenia wynikającą z wielkiej miłości, współczucia i pokory.

W konferencji „Święty Franciszek z Asyżu – patron leśników i przyrodników” wzięli udział pracownicy nadleśnictw i biura RDLP w Radomiu oraz przedstawiciele bliskich leśnikom instytucji i organizacji związanych z lasami i ochroną środowiska, a także księża i duszpasterze leśników oraz ojcowie Franciszkanie.

200 osób przemaszerowało z siedziby Nadleśnictwa Skarżysko na teren Bazyliki Matki Bożej Ostrobramskiej z figurą św. Franciszka z Asyżu wyrzeźbioną z drewna dębowego. Towarzyszyła im Miejska Orkiestra Dęta działająca przy Szydłowieckim Domu Kultury oraz poczty sztandarowe RDLP, nadleśnictw i związków zawodowych.

W bazylice zgromadzonych przywitał kustosz Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej ks. prał. dr Jerzy Karbownik. Następnie uczestnicy obejrzeli przedstawienie pt. „Król świata” w wykonaniu Grupy Teatralnej Stowarzyszenia Twórczości Artystycznej Osób z Zespołem Downa Opatrzność w Radomiu. Po przedstawieniu Anna Majcher podziękowała leśnikom za życzliwość i wsparcie działalności Stowarzyszenia, a leśnicy podziękowali członkom stowarzyszenia za występ. Następnie zgromadzeni wysłuchali wykładu franciszkanina o. dr Grzegorza Guta.

Po konferencji zastępca dyrektora RDLP w Radomiu Marek Szary powitał zgromadzonych oraz podziękował kustoszowi Sanktuarium za inspirację obchodów św. Franciszka. Odczytany został także list od dr. inż. Jacka Sagana, dyrektora Departamentu Leśnictwa w Ministerstwie Środowiska. Mszę świętą w Bazylice Matki Bożej Ostrobramskiej w intencji leśników celebrował kustosz Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej ks. prał. dr Jerzy Karbownik oraz duszpasterze leśników.

W trakcie spotkania dla uczczenia 100-tnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości przy nadleśnictwie i sanktuarium posadzono Dęby Niepodległości, potomków naszego dęba Bartka.

Konferencja zorganizowana została po raz trzeci w związku ze wspomnieniem św. Franciszka z Asyżu i na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń organizowanych na terenie RDLP w Radomiu w terminie bliskim 4 października, kiedy to przypada dzień wspomnienia tego szczególnego patrona leśników i przyrodników.