Lista aktualności Lista aktualności

Udana akcja „Drzewko za surowce wtórne”

Prawie 10 tysięcy sztuk baterii, ponad 150 kg plastikowych nakrętek i ponad 2 tony  makulatury - tyle udało się zebrać podczas akcji "Drzewko za surowce wtórne", która odbyła się 1 kwietnia w Radomiu i Kielcach.

W ramach akcji każdy kto przyniósł surowce wtórne do jednego z dwóch punktów (w Kielcach do Galerii Echo przy ul. Świętokrzyskiej, w Radomiu na plac przy Hali Feniks przy ul. Śląskiej) otrzymał w zamian sadzonki drzew. W Kielcach czekały sadzonki dębu szypułkowego, sosny zwyczajnej i buka zwyczajnego, w Radomiu – sadzonki świerka pospolitego, sosny zwyczajnej, klonu zwyczajnego i lipy drobnolistnej.

W obu punktach dyżurowali także leśnicy, którzy odpowiadali na pytania dotyczące sadzenia i pielęgnacji drzew, udzielali rad dotyczących turystyki czy wypoczynku na terenach leśnych, opowiadali o lesie. Chętni mogli bezpłatnie otrzymać mapy turystyczne, informatory o ścieżkach edukacyjnych i foldery o tematyce przyrodniczej.

Akcja w obu punktach cieszyła się ogromnym powodzeniem. Na stoiska przychodziły całe rodziny. Niektórzy odbierali sadzonki, by posadzić je w swoim ogrodzie czy lesie, ale przychodzili też mieszkańcy osiedli, którzy chcą zazielenić miejsca wokół bloków.

Akcja „Drzewko za surowce wtórne” odbyła się w Polsce już po raz 10-ty, w Radomiu i Kielcach – po raz pierwszy. Jej koordynatorem była Polska Press, partnerem strategicznym Lasy Państwowe. W Radomiu współorganizatorem akcji było  Nadleśnictwo Radom, w Kielcach – Nadleśnictwo Kielce. Odpady odebrała specjalistyczna firma, która zajmie się ich recyklingiem.

Celem akcji było zebranie surowców wtórnych oraz zaangażowanie mieszkańców regionów świętokrzyskiego i radomskiego w działania proekologiczne.  Dzięki akcji więcej odpadów znajdzie powtórne zastosowanie lub zostanie właściwie zutylizowanych oraz posadzonych będzie więcej drzew.