Lista aktualności Lista aktualności

Uroczystości w Borowinie z udziałem leśników

6 sierpnia we wsi Borowina w Nadleśnictwie Grójec odbyły się uroczystości z udziałem leśników z RDLP w Radomiu i nadleśnictw. Honorowym gościem uroczystości był poseł Dariusz Bąk.

W 17-wiecznej kaplicy w Borowinie licznie zebrali się mieszkańcy, zaproszeni goście i leśnicy. Obecni byli przedstawiciele nadleśnictw: Grójec, Dobieszyn, Marcule, Przysucha i Radom oraz RDLP w Radomiu. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił ks. dr Daniel Swend z Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Przed mszą Halina Najda i Sławomir Szymczyk z Akcji Katolickiej przypomnieli postacie św. Andrzeja Boboli i ks. Romana Kotlarza, którzy oddali życie za wiarę i byli bohaterami tegorocznych obchodów.

Po mszy św. poseł Dariusz Bąk w swoim wystąpieniu podkreślił rolę leśników w opiece nad miejscami pamięci narodowej: „Leśnicy, zajmując się na co dzień lasami, widzą niemal każdego dnia ślady naszej historii. Dbają o te miejsca, by uczcić bohaterów i zachować pamięć o ich czynach dla następnych pokoleń” – powiedział poseł do zgromadzonych w kaplicy mieszkańców.

Następnie poseł Bąk wraz z zastępcą dyrektora RDLP w Radomiu Markiem Szarym, w asyście pocztów sztandarowych, w tym pocztu sztandarowego RDLP w Radomiu, złożyli wiązankę kwiatów pod krzyżem obok kaplicy. W miejscu, gdzie stoi krzyż, w czasie II wojny światowej żołnierze AK składali przysięgę na wierność Ojczyźnie. Krzyż koło kaplicy został postawiony z ich inicjatywy.

Na zakończenie, na terenie sąsiadującej z kaplicą leśniczówki, odbyło się spotkanie z mieszkańcami. Niestety, niesprzyjające warunki atmosferyczne nie pozwoliły na zaprezentowanie wystawy plenerowej poświęconej ks. Romanowi Kotlarzowi, przygotowanej przez IPN. Ksiądz Kotlarz był legendarnym kapelanem „Solidarności”, postacią – ikoną Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec’ 76.

Uroczystości odpustowe w Borowinie odbywają się co roku 6 sierpnia z okazji Święta Przemienienia Pańskiego. Uczestniczą w nich mieszkańcy i leśnicy, którzy podczas mszy św. zawsze modlą się w intencji Ojczyzny. Stałym gościem uroczystości w Borowinie jest poseł Dariusz Bąk.

Współorganizatorem uroczystości było Nadleśnictwo Grójec.