Lista aktualności Lista aktualności

Warsztaty z rozpoznawania siedlisk żółwia błotnego

25 maja na terenie i w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Zwoleń odbyły się warsztaty z rozpoznawania i ochrony siedlisk żółwia błotnego.
 
Poprowadził je Piotr Chołuj – biolog, który w latach 2010-2014 kierował projektem „Ochrona siedliska żółwia błotnego w dolinie rzeki Zwoleńki” oraz współautor książki „Zwoleńka. Ostatnia dzika rzeka południowego Mazowsza” oraz Adam Kotowicz, specjalista w zakresie czynnej ochrony żółwia błotnego i jego siedlisk.
 
Organizatorami warsztatów była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu wraz z Nadleśnictwem Zwoleń oraz Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne. Warsztaty odbyły się jako wydarzenie poprzedzające organizację ogólnopolskiej konferencji pod hasłem „Ochrona żółwia błotnego w Polsce jako wspólne wyzwanie środowisk zajmujących się ochroną przyrody”, która odbędzie się w dniach 5-6 października na terenie Puszczy Kozienickiej.
Partnerem Przedsięwzięcia są ENEA Wytwarzanie, Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych a także samorządy.
 
W warsztatach wzięli udział leśnicy z RDLP w Radomiu, nadleśnictw Puszczy Kozienickiej: Zwoleń, Kozienice i Radom oraz Nadleśnictwa Kłobuck, przedstawiciele Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego, ENEA Wytwarzanie, pracownicy Kozienickiego Parku Krajobrazowego, gminy Zwoleń, gminy Przyłęk oraz Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
 
W poszukiwaniu żółwi i śladów ich bytowania uczestnicy odwiedzili stawy w okolicach Zwolenia. Obserwowali żółwie, ślady ich przemieszczania, a także ślady po wylęgu młodych. Nabyli wiedzę na temat monitoringu i projektów związanych z ochroną tego gatunku, zobaczyli siedliska bytowania i rozmnażania. Ne zabrakło ciekawostek z życia żółwi.
 
W okolicach doliny Zwoleńki bytuje około 200 tych gadów, co stanowi drugą wielkość populacji w kraju po Lubelszczyźnie. Natomiast populacja żółwi nad Zwoleńką jest najdłużej badaną w Polsce.