Lista aktualności Lista aktualności

Wystawa „Leśnicy polscy w KL Auschwitz” w Kozienickim Domu Kultury

„Leśnicy polscy w KL Auschwitz” – to tytuł interesującej wystawy, która została zaprezentowana w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Ekspozycja dostępna jest dla odwiedzających w patio Centrum Kulturalno-Artystycznego w dniach od 16 do 28 listopada.

– Wystawa to część przedsięwzięcia zorganizowanego w 2020 roku, w 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Do obozu trafiło wielu leśników regionu radomskiego i świętokrzyskiego. To właśnie im poświęcona jest ekspozycja – tłumaczy Dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska.

W listopadzie 2020 roku w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu odbyły się uroczystości upamiętniające losy polskich leśników, deportowanych do niemieckiego obozu Auschwitz w latach 1940-1944. Wtedy to miała miejsce premiera wystawy. Od tego czasu ekspozycja wędruje i jest pokazywana w różnych miejscach kraju.

Treści pokazywane na wystawie oparte są o informacje opracowane przez historyków na potrzeby publikacji pt. „Księga Pamięci leśników deportowanych do KL Auschwitz w latach 1940-1944”, która to opisuje tragiczną historię co najmniej 205 polskich leśników.

– Na planszach umieszczono życiorysy oraz zdjęcia wywiezionych do obozu pracowników przedwojennych Lasów Państwowych. To tak naprawdę zapis dramatów ludzi, którym przyszło trafić do obozu śmierci. Wielu z nich nigdy go już nie opuściło – dodaje Elwira Kozłowska.

Na wystawę zapraszają: Stowarzyszenie Leśników „Przyjaźń” im. Jana Gwalberta, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Nadleśnictwo Kozienice oraz Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka.