Lista aktualności Lista aktualności

Wystawy grzybów w Kozienicach, Szydłowcu i Zwoleniu

Wystawy na temat zasad bezpiecznego grzybobrania mogli obejrzeć mieszkańcy Kozienic, Szydłowca i Zwolenia. Ekspozycje pod wspólnym tytułem „Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia” przygotowały lokalne stacje Sanepidu, Nadleśnictwa Kozienice, Skarżysko i Zwoleń oraz RDLP w Radomiu.

Wystawa w Kozienicach została otwarta we wrześniu w siedzibie kozienickiego Starostwa Powiatowego. W uroczystym otwarciu wzięli udział m.in. dyrektor kozienickiego Sanepidu Krystyna Wilkowska, starosta Powiatu Kozienickiego  Krzysztof Wolski, omendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kozienicach Kamil Bieńkowski oraz  zastępca dyrektora RDLP Radom Piotr Kacprzak i nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice Tomasz Sot.

Uczestniczący w otwarciu wystawy wysłuchali prelekcji nadleśniczego Tomasza Sota na temat grzybów i ich gatunków oraz zapoznali się z prezentacją inżyniera nadzoru dr. Tomasza Kuca pt. „Lasy Państwowe zapraszają na grzyby”. Następnie przedstawiona została ekspozycja. Na zakończenie można było spróbować potraw kuchni regionalnej z grzybami, które przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Marianianki”.

W Szydłowcu uroczyste otwarcie wystawy „Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia” odbyło się 18 października w sali konferencyjnej Powiatowego Urzędu Pracy. Nad ekspozycją honorowy patronat objęli Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Magdalena Kaczmarek i dyrektor RDLP w Radomiu Andrzej Matysiak.

Uczestnicy wysłuchali wykładu na temat bezpiecznego grzybobrania przygotowanego przez leśników z Nadleśnictwa Skarżysko, wykładu Kamila Suskiewicza z radomskiego Sanepidu na temat rozpoznawania grzybów jadalnych i niejadalnych oraz wykładu przedstawiciela Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szydłowcu na temat zasad poruszania się po lesie.

W Zwoleniu otwarcie wystawy zostało połączone z konferencją pn. „Bepieczny las – bliżej nas”. Wydarzenie zostało przygotowane przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Zwoleniu oraz Nadleśnictwo Zwoleń i odbyło się 17 października w Zespole Szkół Rolniczo-Technicznych. Patronat honorowy objęli: Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Magdalena Kaczmarek, dyrektor RDLP w Radomiu Andrzej Matysiak i starosta zwoleński Stefan Bernaciak.

Podczas konferencji wykłady wygłosili przedstawiciele Nadleśnictwa Zwoleń, Sanepidu w Zwoleniu, Komendy Powiatowej Policji w Zwoleniu i Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu. Edyta Nowicka – kierownik Zespołu ds. Promocji i Mediów RDLP w Radomiu, mówiła o zasadach bezpiecznego grzybobrania, prawidłowym zachowaniu w lesie i gatunkach grzybów, występujących w lasach naszego regionu. Po konferencji uczestnicy obejrzeli ekspozycję.

Wystawa „Poznaj grzyby unikniesz zatrucia” prezentuje atrapy grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących w skali 1:1 oraz plansze edukacyjne z informacjami dotyczącymi m.in. unikania zagrożeń w lesie, zasad zachowania się w lesie, przygotowania do leśnej wycieczki czy jak nie zgubić się w lesie. Odwiedzający mogą też dostać bezpłatne materiały edukacyjne, takie jak mapy, foldery czy broszury z przepisami na dania z grzybów.

Celem ekspozycji jest upowszechnienie wiedzy na temat bezpiecznego zbierania grzybów i zasad prawidłowego korzystania z lasu i jego darów.