Lista aktualności Lista aktualności

Żołnierzom Niezłomnym, Niepokornym, Wyklętym

W związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowionym 1 marca dla upamiętnienia żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944–1963 leśnicy wzięli udział w oficjalnych uroczystościach i złożyli kwiaty w miejscach pamięci. Włączą się też w organizację biegu Tropem Wilczym.

Leśnicy z RDLP w Radomiu oraz Nadleśnictwa Radom wraz z dyrektorem Andrzejem Matysiakiem, zastępcą dyrektora Markiem Szarym oraz nadleśniczym Jerzym Jackiem Karaśkiewiczem uczestniczyli w obchodach w Radomiu. Obecny był także poseł leśnik Dariusz Bąk. Uroczystości rozpoczęły się w kościele garnizonowym. Mszę świętą w intencji Żołnierzy Wyklętych celebrował proboszcz ks. mjr Łukasz Józef Hubacz. Oprawę stanowiły poczty sztandarowe, w tym RDLP w Radomiu prezentowany przez grupę reprezentacyjną Służby Leśnej. Po mszy świętej delegacje, w tym leśników złożyły kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych WiN przy ul. Beliny Prażmowskiego.

Leśnicy włączą się też w organizację X edycji biegu Tropem Wilczym, który odbędzie się 6 marca 2022 roku. Ideą biegu zapoczątkowanego w 2013 r. przez Fundację Wolność i Demokracja jest łączenie aktywności fizycznej i pamięci o tych, którzy nawet 20 lat po zakończeniu wojny walczyli za wolność Polski. Podstawowy dystans śladem „Wilków” o długości 1963 m upamiętnia rok śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych – Józefa Franczaka ps. „Lalek” https://tropemwilczym.org/Kwiaty złożono także przy siedzibie RDLP w Radomiu, w miejscu pamięci – krzyżu i kamieniu ufundowanym dla uczczenia pamięci Polaków, którzy walcząc z komunizmem o godność narodu i niepodległość Polski złożyli swe życie i cierpienia na ołtarzu ojczyzny. Na kamieniu widnieje między innymi data i napis „1945-1956 – katownie UB, więzienia PRL”.

W upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych włączyli się także leśnicy z innych nadleśnictw. W Kielcach delegacje z nadleśnictw Kielce i Daleszyce uczestniczyły w uroczystościach wojewódzkich – mszy świętej w Bazylice Katedralnej oraz w Apelu Poległych pod pomnikiem Armii Krajowej. Leśnicy złożyli również kwiaty pod ścianą straceń w byłym kieleckim więzieniu, gdzie w okresie powojennym przetrzymywano i mordowano żołnierzy podziemia niepodległościowego.

26 lutego leśnicy z Nadleśnictwa Kielce z nadleśniczym Robertem Płaskim na czele wzięli również udział w uroczystości upamiętniającej ofiary komunistycznego aparatu bezpieczeństwa, których doczesne szczątki trafiły do bezimiennych dołów w Lasach Zgórskich. Uroczystościom towarzyszył IV Kielecki Marsz Patriotyczny Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Teren okolic Zgórska – leśnictwa Słowik Nadleśnictwa Kielce skrywa tragiczne tajemnice. Od 2015 r. trwają tu prace poszukiwawcze i ekshumacyjne oraz analizy genetyczne zmierzające do odnalezienia i identyfikacji zamordowanych przez służby komunistyczne Żołnierzy Wyklętych przetrzymywanych i skazanych na śmierć w kieleckim więzieniu przy ul. Zamkowej, a następnie przetransportowanych do lasów Zgórska, gdzie odbywały się egzekucje. Prace prowadzone są w ramach śledztwa przez fundację Niezłomni i Instytut Pamięci Narodowej. Dotychczas w czterech jamach grobowych odnaleziono osiem ciał, w tym siedem zidentyfikowano. Szacuje się, że w Zgórsku pochowanych może być o wiele więcej osób. Dotychczas przebadano ponad 50 z 250 ha. Fundacja Niezłomni prowadzi tu intensywne prace poszukiwawcze. Losy Żołnierzy Wyklętych łączą się przez lasy Zgórskie z losami leśników. Pracujący w Nadleśnictwie Suchedniów leśniczy Artur Milanowski, badacz wilków to wnuk kapitana Aleksandra Życińskiego ps. „Wilczur", „Orlean” – jednego z odnalezionych po 68 latach, ekshumowanych i zidentyfikowanych w Zgórsku. Jego pogrzeb odbył się 24.09.2016 r. w Bliżynie.