Asset Publisher Asset Publisher

Sadzimy „1000 drzew na minutę”

Trwa ogólnopolska akcja sadzenia lasu zorganizowana przez Lasy Państwowe. W nadleśnictwach RDLP w Radomiu można przyłączyć się do wspólnego z leśnikami sadzenia drzew.

Skąd zrodził się pomysł na takie hasło? Odpowiedź jest prosta – leśnicy co roku sadzą 500 mln drzew, jeśli podzielimy to na 365 dni, następnie na 24 godziny, a to na 60 minut, to okazuje się, że na jedną minutę sadzimy 1000 sadzonek. Stąd nazwa akcji „1000 drzew na minutę".

W tym tygodniu w akcję włączyło się także Nadleśnictwo Zwoleń. Odbyło się ono w leśnictwie Podgóra na powierzchni 31 arów.

Na początku wydarzenia przybyłych gości: duchownych, parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli RDLP w Radomiu, dyrektorów szkół wraz z uczniami, pracowników Kozienickiego Parku Krajobrazowego, a także służby mundurowe przywitał Sławomir Okoń, nadleśniczy Nadleśnictwa Zwoleń wraz z pracownikami, który przedstawił uczestnikom informacje dotyczącą lesistości Polski, wzrostu udziału drzew liściastych – ich udział w Polsce od czasu wojny zwiększył się z 13 do 24%, a także sposobów odnowień w lasach. Długoletnią tradycję Święta Lasu przypomniał Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej. Następnie wszyscy udali się na miejsce sadzenia drzew. Po uprzednim udzieleniu instruktażu prawidłowego sadzenia wysadzono 2500 sadzonek dębu szypułkowego.

Całą akcję zakończono wręczeniem certyfikatów w podziękowaniu za udział w akcji „1000 drzew na minutę" w Nadleśnictwie Zwoleń oraz poczęstunkiem przy ognisku.

Akcja sadzenia drzew w nadleśnictwach z terenu radomskiej dyrekcji cieszy się dużym powodzeniem. Wspólne sadzenie drzew ma na celu włączenie społeczności lokalnej w jedno z najważniejszych zadań w pracy leśników – sadzenie lasu.

Podobna akcja miała miejsce m.in. w Nadleśnictwie Barycz (kliknij tutaj).