Asset Publisher Asset Publisher

Choinki prosto z lasu już w sprzedaży!

Jak co roku przed świętami Bożego Narodzenia leśnicy sprzedają choinki. W regionie radomskim i świętokrzyskim w tym roku świąteczne drzewko można także kupić w kilku nadleśnictwach nadzorowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu.

Ceny choinek wahają się od 33 zł za drzewko o wysokości 1,5 m do 60 zł za drzewko o wysokości 2,5 m. W sprzedaży są zarówno świerki i jodły. Niektóre nadleśnictwa prowadzą sprzedaż ciągłą, inne będą sprzedawać choinki tylko w określone dni. Wykaz nadleśnictw prowadzących sprzedaż poniżej artykułu.

Sprzedaż choinek prowadzona jest w formie gotówkowej. Leśniczy lub osoba upoważniona wydaje dokument uprawniający do przewozu choinki – asygnatę, która  jest ważna tylko z dowodem zakupu choinki (paragon fiskalny bądź faktura).

Jodły i świerki z przeznaczeniem na drzewka świąteczne pozyskiwane są przy okazji zaplanowanych na przedświąteczny okres prac pielęgnacyjnych prowadzonych w drzewostanach, a także ze specjalnie zakładanych plantacji choinkowych. Zlokalizowane one są na gruntach rolnych będących w zasobach nadleśnictw, przy szkółkach leśnych, a także pod liniami wysokiego napięcia, gdzie po wycięciu plantacji sadzone są następne drzewka.

Jeśli jednak nie zdecydujemy się kupić choinki od leśnika to pamiętajmy, aby przy zakupie choinki zapytać, czy pochodzi ona z legalnego źródła i poprośmy o dokument legalności celem upewnienia się, że nie przyczyniamy się do nielegalnego handlu i dewastacji lasu.

*

Jodła, świerk czy sosna, choinka żywa czy sztuczna?

Jeśli decydujemy się na zakup żywej choinki czasami mamy dylemat jaką kupić, jodłę czy świerk, w doniczce czy ciętą? Leśnicy polecają aby do mniejszych mieszkań kupować świerka, który jest gęsto ugałęziony. W większych pomieszczeniach dobrze wygląda się jodła, która ma szerzej rozstawione okółki. Są także sympatycy drzewek sosnowych. Gdy kupujemy drzewko w donicy trzeba pamiętać, że powinna być w niej hodowana od początku, a przynajmniej mieć dużą bryłę korzeniową – szczególnie, jeśli planujemy ją wysadzić do gruntu. Natomiast jeśli jednak zdecydujemy się na drzewko cięte – warto, aby miało dostęp do wody, co przedłuży jego żywotność.

*

Nadleśnictwa, które prowadzą sprzedaż choinek:

Nadleśnictwo Kozienice – w dniach 19 i 20 grudnia 2022 r. w godz. od 8.00 -14.00 przy siedzibie Nadleśnictwa przy ul. Partyzantów 62 prowadzona będzie sprzedaż choinek świerkowych i jodłowych.

Nadleśnictwo Marcule – prowadzi sprzedaż choinek świerkowych z plantacji choinkowej.

Nadleśnictwo Przysucha – sprzedaż choinek odbywa się w poszczególnych leśnictwach (kancelariach) tylko po wcześniejszym umówieniu się z leśniczym i przygotowaniu (wycięciu) przez niego choinki. Sprzedaż odbywa się w każdy dzień roboczy.

Nadleśnictwo Radom – sprzedaż choinek prowadzona jest na szkółce leśnej w Orońsku.

Nadleśnictwo Staszów – sprzedaż choinek prowadzona jest przed biurem nadleśnictwa w dniach 14 – 23 grudnia.

Nadleśnictwo Starachowice – sprzedaż choinek prowadzona jest na w leśnictwie Bugaj, ul. Radomska 49.

Nadleśnictwo Stąporków – sprzedaż prowadzona jest w trzech leśnictwach: Czarny Las, Odrowąż i Krasna.

Nadleśnictwo Włoszczowa – sprzedaż choinek będzie prowadzona w dniach 15-23 grudnia 2022r. w dni robocze (pn. - pt.), w godz. od 8:00 do 14:00, w kancelarii szkółki leśnej (Konieczno 1).

Nadleśnictwo Zagnańsk – oferuje do sprzedaży choinki z plantacji zlokalizowanej na terenie Leśnictwa Węgle. Choinki będzie można zakupić u Pana Leśniczego. Choinki są świerkowe.