Asset Publisher Asset Publisher

Fotopułapka pomogła w wykryciu sprawcy kradzieży

Sukces Straży Leśnej z Nadleśnictwa Chmielnik! Dzięki wykorzystaniu systemu monitoringu i fotopułapek oraz współpracy z policją strażnicy ujawnili zorganizowaną grupę kradnącą drewno. Do kradzieży na terenie jednego z leśnictw Nadleśnictwa Chmielnik dochodziło wielokrotnie w ciągu ostatniego roku. Sprawców udało się złapać w ubiegłym tygodniu.

Dzięki użyciu nowoczesnych technologii strażnicy dostali powiadomienie o podejrzanym zachowaniu osób przebywających na terenie, w którym dochodziło do kradzieży. Po odszyfrowaniu danych z kart pamięci fotopułapek i lustracji terenu prawie natychmiast ustalili, iż doszło do kradzieży drewna. Dzięki miejscowemu dzielnicowemu udało się zidentyfikować osoby widniejące na zdjęciach z monitoringu. Strażnicy miejscy, w asyście patrolu policji, udali się pod adres jednej ze zidentyfikowanych osób. Po rozmowie i przedstawieniu zdjęć z monitoringu, podejrzany przyznał się do winy. Następnie wskazał szopę, w której znajdował się ciągnik rolniczy wraz ze specjalnie zmodyfikowaną przyczepą służącą do kradzieży drewna. Na przyczepie znajdowało się drewno ściętych sosen. Po dokonaniu przeszukania posesji policjanci ujawnili też piły elektryczne, które zostały użyte do dokonania przestępstwa. Na posesji znajdował się również trak służący do przecierania skradzionego drewna. Policyjny technik zabezpieczył ślady i dowody przestępstwa. Dalsze postępowanie prowadzi policja.

W przypadku tej kradzieży niewątpliwie głównym elementem, który zdecydował o ujęciu sprawców był czas, ponieważ najprawdopodobniej drewno pochodzące z kradzieży zostałoby przetarte jeszcze tego samego dnia, co znacznie utrudniłoby udowodnienie winy podejrzanym. Z pomocą strażnikom przyszły też fotopułapki, które umożliwiają podjęcie szybkich interwencji.

Nowe technologie – fotopułapki, kamery do monitoringu wizyjnego, drony to bardzo przydatne narzędzia wspomagające pracę Straży Leśnej. Na terenie 23 nadleśnictw RDLP w Radomiu posterunki Straży Leśnej są stale doposażane w taki sprzęt. Strażnicy leśni korzystają z kilkudziesięciu kamer i kilkuset fotopułapek.

Jak pokazuje opisany przykład, złodzieje drewna też dysponują coraz to nowszymi urządzeniami do kradzieży, dlatego strażnicy korzystają z nowoczesnych technologii oraz uczestniczą w szkoleniach.

(fot. Straż Leśna, fotopułapka)