Asset Publisher Asset Publisher

Konno przez Ponidzie

Turystyka konna oparta o walory przyrodnicze nabiera na znaczeniu. W odpowiedzi na oczekiwania środowisk jeździeckich Nadleśnictwo Pińczów udostępniło pierwszy na Ponidziu leśny szlak konny. Miejscowi leśnicy współpracują także z województwem, samorządami i parkiem krajobrazowym na rzecz zrównoważonego rozwoju turystyki tego niezwykłego regionu.

Środowiska jeździeckie, które zgłaszały potrzebę utworzenia szlaku konnego w lasach zarządzanych przez Nadleśnictwo Pińczów skupiają się głównie wokół stadniny koni w Michałowie i Klubu Jeździeckiego Ponidzie.

Szlak udostępniono symbolicznie społeczeństwu 10 listopada podczas uroczystego otwarcia. Na wydarzeniu obecni byli Marek Skomorowski, prezes Stadniny Koni Michałów i Antoni Chmielarski, prezes Klubu Jeździeckiego PONIDZIE oraz przedstawiciele samorządów, lokalnych instytucji i organizacji oraz leśnicy. Nie zabrakło jeźdźców na koniach, którzy symbolicznie przejechali trasą szlaku.

Trasa ma 10 km i została wyznaczona w lesie niedaleko szkółki leśnej w Michałowie, w pobliżu stadniny Michałów, w trójkącie miejscowości Skrzypiów, Michałów, Młodzawy Duże. Wjazd na szlak znajduje się w zachodniej części kompleksu leśnego.

Szlak jest odpowiednio, zgodnie z wymogami oznakowany oraz ma regulamin określający zasady korzystania z niego, tak by zapewnić komfort i bezpieczeństwo jeźdźcom.

Informacja o szlakuUdostępnienie szlaku to początek rozwoju turystyki konnej na Ponidziu. W trakcie realizacji jest porozumienie pod nazwą „Ponidzie w Siodle”. W ramach inicjatywy michałowskiej stadniny i powiatu pińczowskiego, przy współpracy Nadleśnictwa Pińczów, Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych oraz gmin Sobków, Imielno i Michałów powstaną kolejne szlaki konne. 20 października w Stadninie Koni w Michałowie w tej sprawie odbyło się spotkanie zainteresowanych stron z wojewodą świętokrzyskim Zbigniewem Koniuszem.

Celem działań jest rozwój turystyki konnej, ale i turystyki prozdrowotnej z elementami hipoterapii. Zadowoleni są także właściciele gospodarstw agroturystycznych.

„Ponidzie w siodle” to element priorytetowego dla samorządu przedsięwzięcia „Szlaku Turystycznego Nida” skupiającego w sobie wiele inicjatyw na rzecz zrównoważonej turystyki regionu. Projekt "Ponidzie w siodle" wpisuje się w strategię rozwoju województwa świętokrzyskiego 2030+.

Leśnicy zapraszają na przejażdżki konno do lasu nowym szlakiem.