Asset Publisher Asset Publisher

Leśna trasa w Kielcach

20 września w Nadleśnictwie Kielce ponad 100 rowerzystów przejechało nowym szlakiem rowerowym „Leśna trasa w mieście". Była to inauguracja drugiej edycji akcji „Wolność jest w Naturze". Leśnicy przygotowali z tej okazji piknik edukacyjny.

W niedzielny poranek na Stadionie Leśnym w Kielcach zarejestrowało się 100 uczestników przejazdu. W pakiecie startowym otrzymali okolicznościową koszulkę oraz bon na poczęstunek.

Na inauguracji obecni byli dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Tomasz Sot, dyrektor Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych Mariusz Turczyk, gospodarz terenu – nadleśniczy Nadleśnictwa Kielce oraz nadleśniczowie z regionu świętokrzyskiego. Otwarciu szlaku rowerowego towarzyszył Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu. Miłym akcentem była możliwość pozostawienia swojego podpisu na pamiątkowej tablicy.


 
Po podpisach rowerzyści w towarzystwie leśników ruszyli przetestować 14 kilometrową trasę, mniej doświadczeni i najmłodsi wybrali 3,5 km trasę. Okazało się, że trasa jest dosyć wymagająca, co tylko może cieszyć rowerzystów. Jak powiedział 13-letni Michał Łyżwa z Samsonowa, który wybrał pełną trasę i dojechał w pierwszej 10-tce - Nie było lekko, podjazdy mordercze, ale dałem radę.
Na mecie każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy, drewniany medal oraz wodę i zdrową przekąskę – jabłko.

Nie był to koniec leśnych atrakcji. Na uczestników przejazdu czekał leśny piknik edukacyjny przygotowany przez nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska", nadleśnictwa Chmielnik, Jędrzejów i Ruda Maleniecka, nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Kozienicka" oraz zaprzyjaźnione z leśnikami służby mundurowe: straż miejską i policję. Rowerzyści, ich rodziny i wszyscy, który zjawili się tego dnia na Stadionie Leśnym mogli oglądać wystawy przyrodnicze oraz wziąć udział w grach i zabawach. Leśnicy podzielili się informacjami o ciekawostkach przyrodniczych w lasach, pracy leśnika, możliwościach uprawiania sportu, turystyki i rekreacji w lesie. Nie zabrakło akcentów związanych z jubileuszem 135-lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Widowiskowe były pokazy przygotowane przez Rowerową Akademię Juniora i Pokazyrowerowe.pl. Pod okiem Michała Wrzoska z Katowic, byłego wicemistrza Polski juniorzy próbowali sił na torze przeszkód. Emocji dostarczyły też pokazy rowerowe na torze do trialu rowerowego prezentowane przez Karola Serwina ze Świdnika, 13-krotnego Mistrza Polski (20 cali) oraz Michała Nowaka z Warszawy, aktualnego Mistrza Polski jazdy na rowerach 26 calowych i Rafała Pisarskiego z Katowic (wielokrotny medalista Mistrzostw Polski). Podczas widowiskowych skoków z rowerem nad szarfą, Rafał Pisarski zaliczył aż 130 cm!

„Wolność jest w Naturze" to wspólna akcja sportowo-rekreacyjna Lasów Państwowych i Ministerstwa Środowiska polegająca na udostępnieniu 17 szlaków rowerowych na terenie wszystkich regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych. Ma na celu popularyzację turystyki rowerowej poprzez wykorzystanie sieci leśnych dojazdów pożarowych. Punktem kulminacyjnym akcji są pikniki edukacyjne połączone z wycieczkami rowerowymi.
Szlaki wyznaczone w ramach akcji „Wolność jest w Naturze" rozpoczynają się i kończą przy parkingach leśnych oraz miejscach postoju pojazdów. Trasy zostały częściowo poprowadzone przez istniejące w lasach dojazdy pożarowe oraz obszary bogate w atrakcje przyrodniczo-historyczne. To pokazuje, jak rozsądnie można łączyć działanie na rzecz lasów i na rzecz ludzi – filozofię prowadzonej przez Lasy Państwowe zrównoważonej gospodarki leśnej.
Wytyczone szlaki doskonale nadają się zarówno dla entuzjastów sportów w plenerze, jak i rodzin z dziećmi.
Tegoroczna edycja to kontynuacja projektu zrealizowanego w 2014 r. – otwarcia 25 ścieżek biegowych.
Na terenie RDLP w Radomiu w ramach akcji „Wolność jest w Naturze" wyznaczony został szlak rowerowy „Leśna trasa w mieście" w Nadleśnictwie Kielce.

Szlak rowerowy „Leśna trasa w mieście"

Szlak rowerowy „Leśna trasa w mieście" znajduje się w leśnictwie Dyminy. Trasa przebiega przez kompleksy leśne w Paśmie Dymińskim. Zaczyna się nieopodal leśniczówki w Dyminach, a kończy na ul. Kusocińskiego (w pobliżu grobu W. Szczepaniaka). Długość szlaku to 14 km. Na szlaku znajdują się tablice informacyjne z przebiegiem trasy i edukacyjne o tytułach: hodowla lasu, ochrona lasu, ochrona przeciwpożarowa, las i jego mieszkańcy, martwe drewno, leśne siedliska, drzewa naszych lasów. Wyposażony jest także w stojaki na rowery. Oznakowana jest piktogramem przedstawiającym liść klonu i rower (czarne na białym tle).
Krótki odcinek nowej trasy - w okolicy wyciągu narciarskiego na Stadionie jest wspólny ze szlakiem Polski Wschodniej Green Velo.
Budowa szlaku została dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Organizatorami wydarzenia było Nadleśnictwo Kielce oraz Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.