Asset Publisher Asset Publisher

Leśnicy uczcili Święto Niepodległości

Leśnicy wzięli udział w z obchodach 98. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Byli obecni na uroczystościach oraz upamiętnili miejsca pamięci związane z czynami niepodległościowymi, uczestniczyli też w wydarzeniach sportowych organizowanych w tym dniu.

W obchodach w Radomiu udział wzięli leśnicy z biura radomskiej dyrekcji LP oraz Nadleśnictwa Radom. Przemaszerowali wraz z pocztem sztandarowym spod siedziby RDLP do Katedry Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Tam przyłączyli się do pozostałych uczestników uroczystości, wśród nich parlamentarzystów, władz, służb mundurowych, kombatantów, harcerzy i mieszańców Radomia. Na obchodach byli też obecni radomscy ułani, Orkiestra Wojskowa z Dęblina, Bractwo Kurkowe Św. Sebastiana oraz młodzież z radomskich szkół.

Mszę św. w intencji daru wolności oraz ojczyzny celebrował JE ks. bp. Henryk Tomasik. Ordynariusz Diecezji Radomskiej podczas kazania przypomniał, że polska kultura, którą kształtowały Chrystus, Ewangelia i Kościół to bardzo ważna droga do wolności. Przypomniał poetów i pisarzy, w tym J. Słowackiego, C. K. Norwida i A. Mickiewicza, którzy w swojej twórczości odnosili się do ojczyzny. Wspomniał także słowa Piotra Skargi z Kazań Sejmowych wypowiedziane przez św. Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 r. odnoszące się do dziejów narodu polskiego "Ten stary dąb tak urósł, a wiatr go żaden nie obalił, bo korzeń jego jest Chrystus".

Po mszy św. uczestnicy przemaszerowali w stronę Miasta Kazimierzowskiego. Tu pod Pomnikiem Czynu Legionów w Rynku wystawiona została warta honorowa, odegrano hymn państwowy oraz złożono meldunek Dowódcy Garnizonu Radom. Wręczono także odznaczenia. Po Apelu Poległych złożono pod pomnikiem kwiaty będące wyrazem pamięci o czynach niepodległościowych, ale i radości z wolnej Polski. Delegacja harcerzy pozostawiła pod pomnikiem znicz zapalony na polskim Cmentarzu Legionowym w Kostiuchnówce na Wołyniu.

Leśnicy wzięli udział także w uroczystym odsłonięciu tablicy na wschodniej ścianie Zamku Królewskiego przy Skwerze Unii Radomsko-Wileńskiej upamiętniającej złożenie hołdu pruskiego w Radomiu. O wydarzeniu, które miało miejsce 18 listopada 1489 roku opowiedział radomski historyk, Przemysław Bednarczyk. Hołd królowi stanowiący akt uznania zwierzchnictwa rezydującemu wówczas w radomskim zamku Kazimierzowi Jagiellończykowi złożył wielki mistrz zakonu krzyżackiego Johann von Tieffen. – Każde miasto ma ducha miasta – anima urbis. Tym, którzy tego ducha poszukują w Radomiu pomoże ta pamiątkowa tablica – powiedział Bednarczyk, wskazując w dniu Święta Niepodległości na ważną rolę także tych, którzy budowali wielkość naszej ojczyzny.

Po odsłonięciu i poświęceniu tablicy kwiaty będące wyrazem pamięci o naszej historii złożyła również delegacja leśników.

W uroczystościach patriotycznych i wydarzeniach sportowych organizowanych lokalnie w związku z 98. Rocznicą Odzyskania Niepodległości wzięli udział leśnicy z pozostałych nadleśnictw RDLP w Radomiu.