Asset Publisher Asset Publisher

Międzynarodowy Dzień Lasów - działania na terenie RDLP w Radomiu

21 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Lasów. Hasło przewodnie tegorocznych obchodów brzmi „Lasy i innowacje – nowe rozwiązania dla lepszego świata”. Nadleśnictwa RDLP w Radomiu przygotowały działania związane z obchodami – sadzenie drzew z lokalną społecznością, pokazy nowych technologii stosowanych w leśnictwie oraz spacery i warsztaty leśne.

Międzynarodowy Dzień Lasów został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, od 2012 r. dzień ten obchodzony jest na całym świecie.

Obchody mają na celu rozbudzenie w społeczności całego świata świadomości znaczenia lasów dla człowieka. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) zachęca wszystkie kraje do podejmowania działań służących pogłębianiu wiedzy o roli i znaczeniu lasów. Lasy Państwowe co roku włączają się aktywnie w obchody MDL.

Główne komunikaty tegorocznego MDL mają uświadomić każdemu jak innowacje i technologia umożliwiają dokładniejsze monitorowanie, raportowanie i analizę stanu lasów. Przykładem działań w tym obszarze jest Bank danych o lasach finansowany i stale udoskonalany przez Lasy Państwowe https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/ wraz z aplikacją mobilną. Leśnicy stosują też drony i inne nowe technologie w monitoringu, ochronie lasów i przeciwdziałaniu szkodnictwu leśnemu. Lasy Państwowe utrzymują także sprawny i nowoczesny system ochrony przeciwpożarowej lasów z systemem dostrzegalni przeciwpożarowych wyposażonych w kamery, automatycznymi stacjami meteorologicznych i samoloty ppoż. Jest on kluczowy dla bezpieczeństwa pożarowego lasów i terenów przyległych. W tegorocznych komunikatach MDL zwrócono uwagę także na nowoczesne metody wspomagające odbudowę ekosystemów – lasy mają nowoczesne szkółki leśne, w których stosuje się mikoryzację sadzonek na potrzeby nasadzeń na pożarzyskach i terenach porolnych. W komunikatach podkreślana jest także rola drewna i produktów leśnych, które są wykorzystywane coraz szerzej, a ludzie powinni z nich korzystać w sposób zrównoważony.

Zestawienie wydarzeń planowanych w związku z Międzynarodowym Dniem Lasów w RDLP w Radomiu:

 • Nadleśnictwo Barycz: Sadzenie lasu w ramach wolontariatu z młodzieżą z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich; leśnictwo Górny Staw, oddział 317i; 26.03.2024 r.
 • Nadleśnictwo Chmielnik: Spacer do lasu z przedszkolakami oraz posadzenie sadzonek dębu na terenie Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym w Chmielniku; 21.03.2024 r.
 • Nadleśnictwo Daleszyce: Spacer z Leśnikiem – rajd przyrodniczy po Lasach Cisowskich; 24.03.2024 r.
 • Nadleśnictwo Dobieszyn: Zajęcia edukacyjne z uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej w Dobieszynie na ścieżce dydaktycznej „Puszcza Stromiecka – wczoraj, dziś i jutro”; 22.03.2024 r.
 • Nadleśnictwo Kielce: Zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży na terenie Ośrodka Edukacyjnego Nadleśnictwa Kielce, które będą połączone z wyjazdem i sadzeniem drzewka na terenie Przedszkola Samorządowego nr 23 w Kielcach; 21.03.2024 r.
 • Nadleśnictwo Kozienice: 1. Akcja sadzenia lasu przy udziale lokalnej społeczności: samorządy, służby mundurowe, harcerze, placówki oświatowe, lokalne stowarzyszenia pozarządowe, lokalne media. Wydarzenie będzie miało na celu uczczenie MDL oraz szeroko rozumianego dialogu społecznego dotyczącego zagospodarowania lasów o podwyższonych funkcjach społecznych; 2 lokalizacje: 1) leśnictwo Maciejowice oddz. 187f w bezpośrednim sąsiedztwie terenów zurbanizowanych miasta Kozienice; 26.03.2024 r., 2) leśnictwo Podgóry oddz. 167g w bezpośrednim sąsiedztwie terenów zurbanizowanych miasta Pionki; 27.03.2024 r.
 • Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski: Sadzenie lasu z młodzieżą szkolną połączone z funkcją rekreacyjno-edukacyjną; leśnictwo Zwierzyniec; 10.04.2024 r.
 • Nadleśnictwo Przysucha: Spotkanie z młodzież szkolną. Spotkanie przeprowadzone będzie w formie spaceru po terenach leśnych oraz pogadanki zakończonej ogniskiem; ścieżka dydaktyczna "Rawicz" i obiekt turystyczny "Skałki"; 21.03.2024 r.
 • Nadleśnictwo Radom oraz RDLP w Radomiu: Akcja edukacyjno-promocyjna. Podczas wydarzania odbędzie się pokaz sprzętu PPOŻ jakim dysponuje Nadleśnictwo Radom. Dodatkowo zostanie omówiony temat zastosowania dronów w leśnictwie. W trakcie zajęć zostanie poruszony temat trwałej i zrównoważonej gospodarki leśnej podczas którego uczestnicy zostaną zaznajomieni z pojęciem rębni i odnowienia oraz będą mogli wyznaczyć "gniazdo" za pomocą anteny geodezyjnej. Dodatkowo zostanie zorganizowane stoisko „mikro świata”, gdzie między innymi pod mikroskopem będzie można obejrzeć najmniejsze składniki leśnego ekosystemu. Na zakończenie odbędzie się ognisko. W akcji wezmą udział przedstawiciele Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego wraz ze studentami, zaproszeni goście oraz wszyscy chętni, którzy przybędą na wydarzenie; 21.03.2024 r.
 • Nadleśnictwo Starachowice: „Spacer z leśnikiem”, w którym będą uczestniczyć uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Starachowicach; 21.03.2024 r.
 • Nadleśnictwo Staszów: Warsztaty dla dzieci z tworzenia ekologicznych kartek świątecznych połączone z zajęciami edukacyjnymi z Publiczną Szkołą Podstawową im. Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie nr 2 dotyczące budzącej się do życia przyrody; 21.03.2024 r.
 • Nadleśnictwo Suchedniów: Zajęcia edukacyjne Szkole Podstawowej nr 3 w Suchedniowie; 21.03.2024 r.
 • Nadleśnictwo Zwoleń: Akcja sadzenia lasu wraz z Młodzieżowymi Drużynami Pożarniczymi oraz dziećmi ze szkół podstawowych; leśnictwo Sucha, 183 d, 21.03.2024 r.