Asset Publisher Asset Publisher

Opera Leśniczy w Kozienickiej Puszczy i Piknik Leśne Echa Puszczy Kozienickiej

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Nadleśnictwa: Kozienice, Radom i Zwoleń, Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej, Gmina Kozienice i Kozienickie Centrum Rekreacji i Sportu zapraszają 12 czerwca na operę „Leśniczy w Kozienickiej Puszczy” Karola Kurpińskiego, która zostanie wystawiona o godz. 17.00 i 19.00, Amfiteatr nad Jeziorem Kozienickim oraz na Piknik „Leśne Echa Puszczy Kozienickiej” poprzedzający wydarzenie.

Informacja o Pikniku „Leśne Echa Puszczy Kozienickiej”

Miejsce pikniku:

Ośrodek wypoczynkowy Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu, Kozienice, ul. Bohaterów Studzianek 30, 12 czerwca 2022 r. (niedziela) w godz. 13-17.

W programie:

 • Wystawy i warsztaty leśników oraz instytucji i organizacji współpracujących
 • Występy Zespołu Sygnalistów Myśliwskich
 • Leśnicy z pasją
 • Pokazy sokolnicze, pasja łowiecka, psy myśliwskie
 • Pszczoły wracają do lasu: pszczelarstwo, bartnictwo, łąki kwietne
 • Dary lasu: zioła, miód leśny, owoce leśne i grzyby, dziczyzna, Dobre z lasu
 • Pokazy Kół Gospodyń Wiejskich
 • Drewno jest z lasu
 • Szkoły leśne i drzewne
 • Turystyka, sport i rekreacja w lesie
 • Leśny surwiwal: program Zanocuj w lesie
 • Po zdrowie do lasu
 • Ochrona lasów: samochody ppoż., straży leśnej, monitoring lasów
 • Historia ukryta w lasach
 • Gry i zabawy dla najmłodszych
 • Projekt „Las Energii”

Informacja Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej o dziele muzyczno-wokalnym, operze „Leśniczy w Kozienickiej Puszczy”:

Przesyłamy informacje na temat niecodziennego wydarzenia artystyczno-kulturalnego, które odbędzie się w niedzielny wieczór 12 czerwca br., na deskach amfiteatru nad Jeziorem Kozienickim.

Po raz pierwszy w Kozienicach rozbrzmi wyjątkowe dzieło, którego miejsce odbywa się na tym terenie, czyli komedioopera w jednym akcie pt. „Leśniczy w Kozienickiej Puszczy”.

Opera „Leśniczy w Kozienickiej Puszczy” skomponowana została przez jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów - Karola Kurpińskiego, zaś pierwsze wystawienie sztuki odbyło się w 1821 r., a więc dwieście lat temu. Dzieło to było już wystawiane w czasach współczesnych na różnych scenach polskich, jednak nie doczekało się odpowiedniego zaprezentowania w sercu Puszczy Kozienickiej – królewskim mieście Kozienicach.

Nad doborem artystów oraz ich przygotowaniem scenicznym czuwa dr Roma Ambroziewicz-Owsińska, urodzona w Kozienicach i związana z naszym miastem, należąca do grona wybitnych polskich śpiewaczek operowych o międzynarodowej renomie. Obok działalności operowej znana z wykonań muzyki symfonicznej, oratoryjnej, kameralnej, a także operetkowej. Podczas opery wystąpią wykonawcy następujących ról: Sylwan Poręba – leśniczy; Ludwika – bratanica Poręby; Zośka – służąca; Walczyński – porucznik; Zacniewski; Kurdesz – służący Zacniewskiego; Jakubek –pomocnik leśniczego.

Kilka słów o operze: „Leśniczy w Kozienickiej Puszczy” to jednoaktowa komedioopera skomponowana przez Karola Kurpińskiego w 1821 roku do libretta Józefa Wawrzyńca Krasińskiego. Akcja komedioopery rozgrywa się w domu leśniczego Poręby. Jego bratanica Ludwika kocha porucznika ułanów Walczyńskiego, lecz wuj chce ją wydać za leśniczego. Pojawia się wiadomość o grasujących w okolicy rozbójnikach, a przygodni podróżni – Zacniewski ze służącym Kurdeszem - zostają wzięci właśnie za nich. Zosia, służąca Ludwiki wymyśla intrygę, polegającą na fikcyjnym porwaniu Ludwiki przez przyjezdnych. Wyratowana przez Walczyńskiego mogłaby mu być oddana za żonę w nagrodę. Fortel się nie udaje, ale całość kończy się happy endem – Walczyński otrzymuje nominację na nadleśniczego.

Premiera opery miała miejsce na Scenie Narodowej w Warszawie 28 października 1821 roku pod batutą kompozytora, a dzieło wykonano wówczas zaledwie dwukrotnie.

W Kozienicach opera Karola Kurpińskiego wykonana zostanie w transkrypcji dyrygenta - Agnieszki Nagórki (opracowanie na mały zespół instrumentalny) i reżyserii Romy Ambroziewicz-Owsińskiej.

Przypomnienie, tak mocno osadzonej w lokalnych realiach sztuki, będącej jednocześnie jednym z dzieł wybitnego polskiego kompozytora (twórcy m.in. pieśni „Warszawianki”) z pewnością znajdzie pozytywny oddźwięk w całym regionie.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej od kilku lat czyniło starania, by to wyjątkowe dzieło zagościło w Kozienicach. Dzięki pozytywnemu odzewowi kozienickich władz z Burmistrzem Piotrem Kozłowskim na czele, a także leśnikom – Dyrektorowi Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Andrzejowi Matysiakowi i Nadleśniczemu Nadleśnictwa Kozienice Tomaszowi Sotowi oraz innym partnerom wreszcie „Leśniczy w Kozienickiej Puszczy” dwukrotnie rozbrzmi w Kozienicach.

Trzeba podkreślić, że wystawienie opery 12 czerwca o godz. 17.00 i 19.00 będzie zwieńczeniem pikniku na terenie Ośrodka Wypoczynkowego KCRiS nad Jeziorem Kozienickim. Festyn będzie miał charakter promujący zasoby i piękno lasów państwowych i Puszczy Kozienickiej, a prezentować się będą na nim leśnicy, różnego rodzaju wystawcy i twórcy regionalni.

Organizatorami i Partnerami wydarzenia są: Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej, Gmina Kozienice, Kozienickie Centrum Rekreacji i Sportu, Regionalna Dyrekcja Rasów Państwowych w Radomiu, Nadleśnictwo Kozienice, ENEA Wytwarzanie, Laktomar, Dental Quality – Klinika Stomatologiczna, Wojtpol sp. c., Lactalis. Przedsięwzięcie współfinansowane m.in. ze środków Gminy Kozienice w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych.

W związku z powyższym zwracamy się z serdeczną prośbą o promocję tego wydarzenia przez Państwa, jak również kierujemy zaproszenie do bezpośredniego udziału w wydarzeniu w dniu 12 czerwca br. – Amfiteatr nad Jeziorem Kozienickim.