Asset Publisher Asset Publisher

Podsumowanie akcji #sadziMY

2 i 3 października w całej Polsce, w tym we wszystkich nadleśnictwach RDLP w Radomiu odbyła się piąta edycja akcji #sadziMy. Leśnicy w regionie radomskim i świętokrzyskim przekazali społeczeństwu kilkadziesiąt tysięcy rodzimych gatunków drzew i krzewów.

W ramach akcji wszyscy chętni otrzymali bezpłatne sadzonki rodzimych drzew, takich jak sosna, lipa czy dąb, by zasadzić je w swoich ogrodach, przy domach, na osiedlach czy podwórkach. W całej Polsce zostało rozdanych milion sadzonek, a na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu – kilkadziesiąt tysięcy.

Aby otrzymać w prezencie sadzonkę, wystarczyło przyjść do jednego z punktów w godz. od 9 do 15 (rośliny były rozdawane przy siedzibie każdego nadleśnictwa, ale też na rynkach czy uczęszczanych placach niektórych miejscowości) i zadeklarować chęć posadzenia drzewa. Do sadzonek była dołączona krótka instrukcja, jak prawidłowo posadzić drzewo.

Co roku w akcji biorą udział Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda i jego małżonka Agata Kornhauser-Duda. Para Prezydencka sadzi drzewa w jednym z nadleśnictw – w tym roku 3 października Prezydent i jego małżonka posadzili drzewa na terenie RDLP w Radomiu – w leśnictwie Kruk w Nadleśnictwie Suchedniów.

Akcja #sadziMy odbywa się z inicjatywy Pary Prezydenckiej, a organizowana jest co roku przez Lasy Polskie. Pierwsza jej edycja odbyła się w 2019 r. Jej pierwotnym celem było przywrócenie lasu na terenach, przez które przeszedł huragan stulecia – w 2017 r. przez Polskę, głównie przez Pomorze i Kujawy, przeszedł największy od prawie stu lat huragan, który zniszczył znaczne obszary leśne.

Obecnie celem akcji jest zaangażowanie społeczeństwa w zwiększenie lesistości naszego kraju. W tej chwili ta lesistość wynosi 29,6 procent, do 2050 r. ma wynieść 33 procent.