Asset Publisher Asset Publisher

Powstaje nowy plan urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Starachowice

Nadleśnictwo Starachowice to kolejne nadleśnictwo spośród 23 na terenie RDLP w Radomiu, które będzie miało wkrótce nowy plan urządzenia lasu. Trwają intensywne prace – plan urządzenia lasu to jeden z najważniejszych dokumentów dla gospodarki leśnej.

20 lipca w siedzibie nadleśnictwa odbyło się posiedzenie Komisji Założeń Planu dla Nadleśnictwa Starachowice na okres 1.01.2026 -31.12.2035. Spotkanie prowadził Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora RDLP w Radomiu ds. gospodarki leśnej, a następnie dyrektor Andrzej Matysiak.

Obecni byli na nim są tylko leśnicy z dyrekcji regionalnej i nadleśnictwa, ale też przedstawiciele instytucji i organizacji, dla których sprawy leśnictwa są ważne i chcą mieć wpływ na kształt przyszłego, dziesięcioletniego planu. Były to Starostwo Powiatowe w Starachowicach, Urząd Miejski w Starachowicach, Urząd Miasta i Gminy w Wąchocku, Fundacja SAVE, Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne, Towarzystwo Badań i Ochrony Przyrody, Staropolskie Towarzystwo Przyrodniczo-Leśne Kotyzka, przedsiębiorstwo PPHU „Brzoza” oraz Zakład Usług Leśnych. W spotkaniu zdalnie udział wzięli także przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach, Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach i Gminy Mirzec.

Zebranych powitał nadleśniczy Ryszard Bis, a referował jego zastępca Grzegorz Wachnicki. Spotkanie składało się z dwóch części. W pierwszej przedstawiono wytyczne w sprawie prac urządzeniowych, w tym prace przygotowawcze, podział powierzchniowy, wykorzystanie zdjęć lotniczych, dokumenty z zakresu gospodarki planistycznej, ewidencję gruntów, lasy ochronne, powierzchnie wyłączone z użytkowania, efekty działania zespołu lokalnej współpracy dotyczące wyznaczenia lasów o zwiększonej funkcji społecznej, zagadnienie przebudowy drzewostanów, informacje odnośnie drewna martwego, sieć drogową, informacje na temat map oraz ustalenia dotyczące postępowania w sprawie strategicznej oceny oddziaływania planu urządzenia lasu na środowisko i na obszar Natura 2000 oraz inne sprawy organizacyjne.

W drugiej części spotkania omówiono założenia do planu urządzenia lasu. Omówiono następujące zagadnienia: obszary chronione, obiekty zabytkowe, działania zmierzające do lepszego poznania i aktualizacji informacji dot. bogactwa przyrodniczego, funkcje lasu, siedliska, typy drzewostanów o kierunku ochronnym lub gospodarczym oraz orientacyjne składy gatunkowe upraw, wiek rębności dla głównych gatunków drzew, podział lasów nadleśnictwa na gospodarstwa, w tym kwalifikowanie do gospodarstwa specjalnego, wytyczne w sprawie cięć rębnych w poszczególnych gospodarstwach, szczegółowe wytyczne w sprawie sporządzenia „Wykazu drzewostanów kwalifikujących się do przebudowy”, wytyczne w sprawie hodowli lasu i pielęgnowania lasu, w tym cięć pielęgnacyjnych oraz produkcji szkółkarskiej, wytyczne w sprawie ogólnej ochrony lasu oraz ochrony przeciwpożarowej, wytyczne w sprawie zagospodarowania rekreacyjnego, w tym sporządzania odpowiedniej mapy przeglądowej, wytyczne w sprawie użytkowania ubocznego oraz zagospodarowania łowieckiego, wytyczne w sprawie ujmowania w planie urządzenia lasu zagadnień dotyczących infrastruktury nadleśnictwa, wytyczne dotyczące charakterystyki ekonomicznej. Przedstawiono ustalenia dotyczące szczegółowości prognozy stanu zasobów drzewnych na koniec przyszłego okresu gospodarczego, omówiono weryfikację i aktualizację programu ochrony przyrody, w tym sporządzenia tabel dotyczących przedmiotów ochrony oraz zadań ochronnych, kwestię wydruku map tematycznych i inne istotne zagadnienia dla założeń planu zagadnienia.

Uzgodniono, że w ramach prac nad nowym planem urządzenia lasu zostanie przygotowany nowy wniosek o uznanie lasów za ochronne, a do planu zostaną przyjęte wskazania ochronne dla obszaru Natura 2000 Uroczyska Lasów Starachowickich z Planu Zadań Ochronnych. Nadleśnictwo Starachowice udostępni wykonawcy planu „Operat Glebowo-Siedliskowy” oraz „Opracowanie fitosocjologiczne dla Obszaru Natura 2000  - Uroczyska Lasów Starachowickich” opracowane na zlecenie nadleśnictwa w 2014 r.

Na spotkaniu przedstawiono również projekt wystąpienia do RDOŚ w Kielcach dotyczący strategicznej oceny oddziaływania planu urządzenia lasu na środowisko i na obszar Natura 2000.

Podczas obrad nie zabrakło uwag i wniosków. W dyskusji udział wzięli przedstawiciele samorządów i organizacji przyrodniczych oraz leśnicy. Sprawy dotyczyły zagospodarowania przestrzennego, planowanych inwestycji na terenach leśnych, ochrony przyrody, w tym strefy ochrony wokół gniazda bociana czarnego, bobrów, ochrony kłód bartnych, zabytków, a także gatunków inwazyjnych. Przedstawiciel TBiOP przekazał informacje dotyczące potrzeby objęcia ochroną cennego gatunku motyla pasyna lucylla, a także informacje o cennych drzewach do objęcia ochroną.

Protokół z posiedzenia Komisji Założeń Planu dostępny będzie na BIP Nadleśnictwa Starachowice i RDLP w Radomiu do konsultacji społecznych.

Długa będzie droga do powstania planu urządzenia lasu. Do wykonania są m.in. pomiary lasu, sporządzenie jego opisu, ocena stanu, aktualizacja walorów przyrodniczych, sporządzenie programu ochrony przyrody i wartości kulturowych, prognoza oddziaływania na środowisko, a potem obliczenia, analizy, wnioskowanie, ustalanie wielkości zadań. Dla okresu obowiązywania planu tj. na lata 2026-2035 opracowany zostanie także program edukacji leśnej, związany również z turystyką i rekreacją na terenie nadleśnictwa.

W efekcie prac powstanie projekt planu, a w nim cyfrowe i analogowe opisy, mapy, plany. Tymczasem dla leśników z Nadleśnictwa Starachowice więcej pracy i ważne decyzje do podjęcia. Przy tym uwzględnione zostaną uwagi społeczeństwa, dlatego na poszczególnych etapach sporządzenia planu projekt jest dostępny do konsultacji społecznych. Informacje i materiały dotyczące powstającego planu można będzie znaleźć na stronie biuletynu informacji publicznej nadleśnictwa i Rdlp oraz w lokalnej prasie. Plan Urządzenia Lasu po konsultacjach z udziałem społeczeństwa będzie zatwierdzony przez Ministra Klimatu i Środowiska.