Asset Publisher Asset Publisher

Przechowalnia nasion już gotowa

Uruchomienie regionalnej przechowalni nasion w Nadleśnictwie Daleszyce zbiegło się z rozpoczęciem tegorocznych zbiorów żołędzi i bukwi. Co prawda urodzaj może okazać się nie tak obfity jak jeszcze niedawno prognozowano, ale świętokrzyscy i radomscy leśnicy i tak są zadowoleni. Z pewnością owoce dębu i buka, które trafią do daleszyckiej chłodni znajdą komfortowe i niemal doskonałe warunki. Ich przechowanie będzie mogło trwać nawet kilka lat.

Oddana do użytkowania na początku października przechowalnia jest ważnym elementem powstającego w Nadleśnictwie Daleszyce kompleksu nasienno-szkółkarskiego. W przyszłym roku zacznie tu funkcjonować również nowoczesna szkółka kontenerowa. Wyhodowane w niej sadzonki z zakrytym systemem korzeniowym będą każdego roku istotną częścią odnowienia lasu na terenie RDLP w Radomiu. Około połowa z nich (dęby i buki) wyrośnie z nasion przechowanych, a następnie fachowo przysposobionych do siewu w sąsiadującej ze szkółką nowoczesnej przechowalni. Jej możliwości znacznie przekraczają jednak potrzeby przyszłej szkółki kontenerowej. W nowoczesnych komorach chłodniczych, w specjalnych beczkach i pojemnikach, można przechować aż 6 ton owoców buka i około 20 ton żołędzi. Dlatego znajdzie tu miejsce również część nasion przeznaczonych do siewu na klasycznych, gruntowych szkółkach nadleśnictw radomskiej dyrekcji.

Rok nasienny zapowiadał się bardzo dobrze, szczególnie w odniesieniu do buka, ale wstępny opad pokazuje, że jest dużo pustych nasion, a żołędzie są często uszkodzone, głównie przez owady i grzyby – powiedział Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej RDLP w Radomiu.

*****

Najwięcej nasion buka do regionalnej przechowalni nasion w Daleszycach zaplanowały w tym roku do zbioru nadleśnictwa: Kielce, Suchedniów, Daleszyce, Zagnańsk, Skarżysko i Chmielnik (od 600 do 300 kg – łącznie 2,5 t). Co do dębu najwięcej pracy przed leśnikami ze Staszowa, Chmielnika, Pińczowa i Daleszyc. W planach mają zebranie 9,5 t żołędzi (od 3500 do 1500 kg w zależności od nadleśnictwa).