Asset Publisher Asset Publisher

Regionalne XII Szachowe Mistrzostwa Leśników Rozstrzygnięte

W dniach 5-6 marca w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku Nadleśnictwa Radom odbyły się XII Mistrzostwa Szachowe Leśników z obszaru Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Na mistrzostwach szachowych co roku spotykają się najtęższe głowy spośród leśników z terenu RDLP w Radomiu. Rozgrywki dają im możliwość sprawdzenia się, rywalizacji oraz sportowego rozwoju. Patronem mistrzostw jest Jan Przygodzki. Wspomnienie tego nietuzinkowego i wspaniałego leśnika, który potrafił zarażać innych swoją pasją do szachów już od siedmiu lat towarzyszy rozgrywkom.

Tym razem w 12. edycji mistrzostw zmierzyło się 20 uczestników w tym z: RDLP w Radomiu, nadleśnictw: Grójec, Jędrzejów, Łagów, Przysucha, Radom, Skarżysko, Zagnańsk, Daleszyce i Stąporków oraz z dwóch szkół średnich: Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku i Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku oraz dzieci pracowników, Filip Kowalczyk i najmłodszy zawodnik mistrzostw dziesięcioletni Krzyś Paluch.

Tytuł Szachowego Mistrza Leśników i Puchar Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu zdobył Sebastian Rodkiewicz w Nadleśnictwa Łagów. Drugie miejsce zajął Michał Longa z ZSL w Zagnańsku, a trzecie Sebastian Nowakowski z Nadleśnictwa Stąporków.

W klasyfikacji drużynowej pierwsze miejsce przypadło również zawodnikom z Nadleśnictwa Łagów, drugie Nadleśnictwu Stąporków, natomiast trzecie ZSL w Zagnańsku. Najlepszym wśród uczniów po raz kolejny okazał się Michał Longa. Krzyś Paluch – ostatecznie został sklasyfikowany na 8 miejscu, ale jako jedyny zawodnik turnieju ograł tegorocznego mistrza! Serdecznie gratulujemy!!

Puchary i nagrody wręczyli: Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej, Jolanta Bochenek, przewodnicząca ZLP Regionu Radomskiego oraz Grzegorz Jóźwik z NSZZ Solidarność. 

Tegoroczne mistrzostwa po raz szósty miały charakter turnieju klasyfikacyjnego. Oznacza to, że zawodnicy mieli możliwość zdobycia poszczególnych kategorii szachowej. I tak normę na V kategorią szachową wypełnił jeden zawodnik (z N-ctwa Ostrowiec Św.), trzech podwyższyło kategorię na IV (1 zawodnik z N-ctwa Przysucha, 1 zawodnik z N-ctwa Daleszyce, 1 zawodnik z ZSL w Zagnańsku), dwóch uzyskał III kategorie szachową (uczeń z ZSL w Zagnańsku, syn pracownika z N-ctwa Zagnańsk).

Nad przebiegiem zawodów i spełnieniem norm turnieju klasyfikacyjnego czuwał Jacek Sieczkowski, sędzia klasy państwowej.

Tegoroczni zwycięzcy reprezentować będą RDLP w Radomiu na XXVIII Międzynarodowych Mistrzostwach Szachowych Polski Leśników (Krajowych Mistrzostwach Leśników), które odbędą się w OKL Gołuchów. Z zawodnikami z innych dyrekcji zmierzą się: Sebastian Rodkiewicz (Nadleśnictwo Łagów), Sebastian Nowakowski (Nadleśnictwo Stąporków), Leszek Gębski (RDLP w Radomiu) oraz Marek Gibuła (Nadleśnictwo Jędrzejów).

Organizatorem Mistrzostw była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu. Współorganizatorami byli: Związek Leśników Polskich Regionu Radomskiego, Międzyregionalna Sekcja Pracowników Leśnictwa NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” Regionu Świętokrzyskiego i Ziemi Radomskiej, Polskie Towarzystwo Leśne Świętokrzysko-Radomski Oddział w Radomiu oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa Oddział w Radomiu, którzy ufundowali nagrody i puchary w Mistrzostwach.

Ważnym celem osiągniętym w trakcie mistrzostw jest popularyzacja gry w szachy wśród leśników. Potwierdził to udział uczniów szkół leśnych i drzewnych. Bardzo ważna jest też integracja środowiska leśników grających w szachy oraz wymiana kontaktów i doświadczeń.