Asset Publisher Asset Publisher

Szkolenie z pielęgnowania lasu wielofunkcyjnego

Po raz kolejny skorzystaliśmy z najświeższych doświadczeń i osiągnięć nauk leśnych. Nowatorskie rozwiązania dotyczące pielęgnowania lasu wielofunkcyjnego z uwzględnieniem racjonalizacji zabiegów hodowlanych przedstawił prof. Stanisław Drozdowski z Katedry Hodowli Lasu Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie podczas szkolenia zorganizowanego przez Wydział Gospodarki Leśnej RDLP w Radomiu przy pomocy leśników z Nadleśnictwa Daleszyce.

Czym jest pielęgnowanie lasu? Jest to kierowanie jego rozwojem od momentu pojawienia się drzewek, aż do momentu osiągnięcia przez drzewostan wieku rębności. Polega ono na godzeniu procesów naturalnych z potrzebami wielofunkcyjnej gospodarki leśnej przy zachowaniu różnorodności biologicznej lasu i jego pozaprodukcyjnych funkcji.

Pielęgnowanie lasu obejmuje:
- Pielęgnowanie biocenozy, które polega na tworzeniu warunków sprzyjających rozwojowi różnych gatunków roślin, zwierząt   oraz grzybów, a także na tworzeniu warunków sprzyjających powstaniu stabilnych, odpornych oraz różnorodnych biologicznie drzewostanów;
- Pielęgnowanie siedliska polegające na kształtowaniu struktury gatunkowej w taki sposób, aby zapewnić korzystny wpływ na mikroklimat leśny i warunki glebowe;
- Pielęgnowanie drzewostanu obejmujące zwiększanie odporności drzew na działanie czynników biotycznych, abiotycznych i antropogenicznych oraz osiągnięcie jak najlepszej jakości drewna.

Podczas szkolenia omówiono celowość oraz zasadność wykonywania cięć pielęgnacyjnych, metody pielęgnowania poszczególnych faz rozwojowych drzewostanu, metody odnawiania drzewostanów oraz metody trzebieży. Szczegółowo przedstawiono możliwości modyfikacji powyższych metod w zależności od gatunku drzewostanu i uwarunkowań środowiskowych. Ciekawie przedstawione zostały również metody zwalczania chwastów oraz ich rola w uprawie. Pielęgnowanie drzewostanu jest bardzo ważne już od najmłodszych lat, aby w przyszłości uzyskać drzewostan trwały, dobry jakościowo oraz różnorodny biologicznie. Najważniejszym jest stwarzanie naturze dogodnych warunków do rozwoju, zakładając koncepcję możliwie niskiej ingerencji człowieka w naturalne procesy lasotwórcze przy możliwie najniższych kosztach.

W szkoleniu wzięli udział zastępcy nadleśniczych z nadleśnictw RDLP w Radomiu. Uczestnicy spotkania chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami, sukcesami oraz wątpliwościami. Dzięki temu spotkanie na pewno zaowocuje w przyszłości z korzyścią dla naszych lasów.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania oraz prowadzącemu szkolenie za duże zaangażowanie w przekazywanie najnowszej wiedzy.