Asset Publisher Asset Publisher

Wyniki IX Regionalnej Submisji Drewna Szczególnego RDLP w Radomiu

200 m3 drewna ze świętokrzyskich i radomskich lasów, o szczególnych cechach użytkowych zostało sprzedane na tegorocznej regionalnej submisji. Rozstrzygnięcie nastąpiło 24 listopada w Nadleśnictwie Włoszczowa. Drewno pochodziło z 15 nadleśnictw. Oferty złożyło pięć podmiotów zajmujących się produkcją okleiny, forniru, schodów oraz stolarki i mebli oraz gontów.

Podobnie jak w poprzednich latach, największym powodzeniem cieszył się surowiec dębowy. W tym roku zainteresowane były nim firmy z Polski, ale także Rumunii. Rekordowy los (sztuka) dębu pochodziła z lasów Nadleśnictwa Staszów, za metr sześcienny zapłacono najwyższą cenę tj. 6 868 zł. Najbardziej poszukiwane drewno charakteryzuje się szczególną barwą, brakiem wad na pobocznicy i wąskim bielem, przy odpowiedniej długości kłody. Drewno dębowe w dobrej cenie sprzedano także ze wszystkich nadleśnictw, które je wystawiły (Barycz, Chmielnik, Dobieszyn, Grójec, Jędrzejów, Kozienice, Marcule, Ostrowiec Św., Pińczów, Przysucha, Staszów). Łącznie sprzedano 135 m3 tego surowca. Średnia cena za m3 wyniosła 3 937 zł.

Tradycyjnie dobrze sprzedała się olcha – tym razem 55 m3, w tym pochodząca z Nadleśnictwa Włoszczowa, które było pionierem na terenie radomskiej dyrekcji w sprzedaży drewna w formule submisji. Olcha ta odznacza się unikalnym rysunkiem, barwą i strukturą, cechami rzadko spotykanymi w innych regionach kraju. Ze względu na te cechy jest poszukiwana przez producentów oklein. Najwyższą cenę jednostkową za 1 m3 zaoferowano za losy z Nadleśnictwa Włoszczowa, wyniosła ona 1 808 zł za m3. Za surowiec olchowy, który pochodził z nadleśnictw Radoszyce, Staszów i Włoszczowa uzyskano średnią cenę 734 zł/m³.

Modrzew wystawiły nadleśnictwa Suchedniów i Skarżysko. Sprzedano 10 m3, uzyskując średnią cenę 984 zł/m3, a za najdroższy los zapłacono 1 255 zł/m3.

Po raz kolejny doświadczenia z submisji są pozytywne – leśników cieszy to, że uwzględniając inne funkcje lasu, w tym ochronne i społeczne potrafią wyselekcjonować drewno o ponadprzeciętnych cechach użytkowych docenianych przez producentów z branży drzewnej. Drewno jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który posiada ok. 30 tys. zastosowań. Drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, produkcji podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych. Jest to produkt ekologiczny i odnawialny powstający z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju i przepisów prawa, co potwierdzają certyfikaty zrównoważonej gospodarki leśnej.

RDLP w Radomiu ugruntowała swoje miejsce w kalendarium submisji Lasów Państwowych. Ta forma sprzedaży drewna organizowana jest jesienią, ale przygotowania zaczynają się dużo wcześniej. W roku poprzedzającym wydarzenie, spośród drzew przeznaczonych planowo do wycięcia wybierane są egzemplarze o szczególnie wysokiej jakości. Drewno na submisję zostało pozyskane z planowych pozycji, zgodnie z planami urządzania lasu dla nadleśnictw.

Warte podkreślenia w tegorocznej submisji jest to, że szczególnie poszukiwany przez nabywców jest wyselekcjonowany dąb. Nadal swoich nabywców znajdują olcha, od której tradycja regionalnej submisji się zaczęła, oraz modrzew. Wynik submisji jest efektem wspólnych wysiłków wszystkich zaangażowanych w nią pracowników, przy koordynacji i ukierunkowanych wskazaniach brakarza regionalnego.