Asset Publisher Asset Publisher

Przedłużona do 17 lipca - Wystawa Grzybów "Poznaj Grzyby - Unikniesz Zatrucia"

Do 17 lipca w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu można oglądać wystawę „Poznaj Grzyby – Unikniesz Zatrucia”. Została ona zorganizowana we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu oraz nadleśnictwami Kozienice, Radom i Zwoleń. Przedsięwzięcie wpisuje się we współpracę leśników i służb sanitarnych w zakresie zdrowego korzystania z terenów leśnych.

Celem wystawy jest upowszechnienie wiedzy na temat grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących oraz zasad bezpiecznego dla ludzi i przyjaznego dla lasów grzybobrania. Na wystawie można obejrzeć 61 sztuk atrap grzybów udostępnionych przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie. Atrapy wykonane są w skali 1:1, wśród nich grzyby jadalne i mylone z nimi ich trujące sobowtóry, a także rzadkie grzyby chronione.
Odwiedzający ekspozycję mogą poczuć się jak w prawdziwym lesie. Sprzyja temu aranżacja z roślin runa leśnego i drzew leśnych przygotowana dzięki nadleśnictwom Kozienice, Radom i Zwoleń oraz odgłosy lasu. Dostępne są także materiały edukacyjne w postaci ulotek i broszur o grzybach, a także kleszczach. Dla smakoszy kuchni inspirowanej lasem leśnicy przygotowali broszurę ze sprawdzonymi przepisami na potrawy z darów lasu zebranymi wśród leśników, ich przyjaciół i rodzin. Dodatkowo można obejrzeć filmy na temat grzybów, a także profilaktyki odnośnie kleszczy.
Przewodnikami po wystawie są grzyboznawcy – pracownicy PSSE w Radomiu, którzy objaśniają jak uniknąć podczas grzybobrania tragicznych pomyłek oraz jak postępować w przypadku zatrucia grzybami.

Zwiedzanie wystawy jest możliwe do 10 lipca po uprzedniej rejestracji w PSSE w Radomiu (ul. Leopolda Okulickiego 9D) tel. 48 386 41 48:

  •     w godz. 8.30-15.00 od poniedziałku do piątku,
  •     w godz. 10:00-14:00 w sobotę i w niedzielę.

Wystawa jest dostępna dla grup zorganizowanych (po rejestracji), ale też osób indywidualnych. Pracownicy sanepidu zapewniają, że zawsze można także przyjść do grzyboznawcy na konsultację niepewnych zbiorów.

Wystawa została otwarta 21 czerwca. Podczas uroczystości Lucyna Wiśniewska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej podkreśliła znaczenie współpracy pomiędzy Państwową Inspekcją Sanitarną, a Lasami Państwowymi. Podziękowała też leśnikom za wsparcie organizacyjne i zapowiedziała kontynuację współpracy.

Marek Szary, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu zaznaczył jak ważna jest wystawa. Przekazuje ona wiedzę, której brak może mieć tragiczne konsekwencje. Edyta Nowicka z RDLP w Radomiu omówiła zasady bezpiecznego grzybobrania oraz ciekawostki związane z grzybami. Katarzyna Baćmaga z PSEE w Radomiu zaprezentowała również sposoby ochrony przed występującymi w lesie kleszczami oraz zasady postępowania w przypadku ukąszenia.

Wystawa to jedno z przedsięwzięć wpisujących się w realizację założeń porozumienia o współpracy podpisanego w październiku 2019 r. pomiędzy Lasami Państwowymi, a Państwową Inspekcją Sanitarną dotyczącego szeroko rozumianej profilaktyki prozdrowotnej na terenach leśnych.

Leśną atmosferę podczas uroczystości otwarcia podkreślił koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu.