Asset Publisher Asset Publisher

Wystawa Grzybów "Poznaj Grzyby - Unikniesz Zatrucia"

Od 21 czerwca do 10 lipca w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu można będzie oglądać wystawę „Poznaj Grzyby – Unikniesz Zatrucia”. Została ona zorganizowana we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu oraz nadleśnictwami Kozienice, Radom i Zwoleń. Przedsięwzięcie wpisuje się we współpracę leśników i służb sanitarnych w zakresie zdrowego korzystania z terenów leśnych.

Celem wystawy jest upowszechnienie wiedzy na temat grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących oraz zasad bezpiecznego dla ludzi i przyjaznego dla lasów grzybobrania.

Na wystawie można obejrzeć 61 sztuk atrap grzybów udostępnionych przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie. Atrapy wykonane są w skali 1:1, wśród nich grzyby jadalne i mylone z nimi ich trujące sobowtóry, a także rzadkie grzyby chronione.

Odwiedzający ekspozycję będą mogli poczuć się jak w prawdziwym lesie. Sprzyja temu aranżacja z roślin runa leśnego i drzew leśnych przygotowana dzięki nadleśnictwom Kozienice, Radom i Zwoleń oraz odgłosy lasu.

Dostępne będą także materiały edukacyjne w postaci plansz, ulotek i broszur o grzybach, a także kleszczach. Dla smakoszy kuchni inspirowanej lasem leśnicy przygotowali broszurę ze sprawdzonymi przepisami na potrawy z darów lasu. Dodatkowo można obejrzeć filmy na temat grzybów, a także profilaktyki odnośnie kleszczy.

Przewodnikami po wystawie są grzyboznawcy – pracownicy PSSE w Radomiu, którzy objaśniają jak uniknąć podczas grzybobrania tragicznych pomyłek oraz jak postępować w przypadku zatrucia grzybami.

Zwiedzanie wystawy będzie możliwe od 21 czerwca do 10 lipca po uprzedniej rejestracji w PSSE w Radomiu (ul. Leopolda Okulickiego 9D) tel. 48 386 41 48:

  •     w godz. 8.30-15.00 od poniedziałku do piątku,
  •     w godz. 10:00-14:00 w sobotę i w niedzielę.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 21 czerwca o godz. 11:00.

Wystawa jest dostępna dla grup zorganizowanych (po rejestracji), ale też osób indywidualnych. Pracownicy sanepidu zapewniają, że zawsze można także przyjść do grzyboznawcy na konsultację niepewnych zbiorów.

Wystawa to jedno z przedsięwzięć wpisujących się w realizację założeń porozumienia o współpracy podpisanego w październiku 2019 r. pomiędzy Lasami Państwowymi a Państwową Inspekcją Sanitarną dotyczącego szeroko rozumianej profilaktyki prozdrowotnej na terenach leśnych.

Leśną atmosferę podczas uroczystości otwarcia podkreśli koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu.