Asset Publisher Asset Publisher

Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu

Od września 2013 roku przy RDLP w Radomiu działa zespół sygnalistów myśliwskich. Jego członkowie to leśnicy – pasjonaci muzyki myśliwskiej. Od chwili powstania zespół uświetnił swoją obecnością wiele imprez regionalnych nadając im swoistą atmosferę.

Od września 2013 roku przy RDLP w Radomiu działa zespół sygnalistów myśliwskich. Jego członkowie to leśnicy – pasjonaci muzyki myśliwskiej. Od chwili powstania zespół uświetnił swoją obecnością wiele imprez regionalnych oraz ogólnopolskich, nadając im swoistą atmosferę.

Zespół został powołany Decyzją Dyrektora RDLP w Radomiu Tomasza Sota. Reprezentuje naszą dyrekcję podczas uroczystości związanych z leśnictwem. Zespół często też jest zapraszany do uświetniania uroczystości organizowanych przez Dyrekcję Generalna Lasów Państwowych. Poprzez grę na rogach krzewi i kultywuje tradycje i zwyczaje łowieckie w regionie.
Kierownikiem zespołu został grający na rogu parforce Roman Noworycki z Nadleśnictwa Stąporków. Reszta muzyków gra na rogach pless. Są to: Dariusz Hołuj z Nadleśnictwa Dobieszyn, Radosław Sulczyński z Nadleśnictwa Przysucha, Grzegorz Kubik z Nadleśnictwa Staszów, Jarosław Bujak i Andrzej Kusa, Adrian Skowronek z Nadleśnictwa Włoszczowa, Krzysztof Kaczor z Nadleśnictwa Zagnańsk, Tomasz Molenda z Nadleśnictwa Zwoleń, Dawid Żak i Damian Witkowski z Nadleśnictwa Suchedniów, Kamil Dziurzyński z Nadleśnictwa Kozienice i Barbara Milewicz z Nadleśnictwa Chmielnik. Muzykami opiekuje się Zespół ds. Promocji i Mediów RDLP w Radomiu.
Sygnalistyka łowiecka znana była już od tysięcy lat. Sygnały rozbrzmiewające podczas polowań służyły myśliwym do porozumiewania się. Na terenach dzisiejszej Polski sygnalistyka łowiecka zaczęła funkcjonować podczas wielkich polowań organizowanych przez królów i magnaterię. W użyciu było wówczas około sto sygnałów granych na zwierzęcych rogach.


Obecnie używa się niewielkich, metalowych rogów myśliwskich tzw. plesówek, których rozpowszechnienie zawdzięczamy księciu pszczyńskiemu Janowi Henrykowi XI oraz większych rogów francuskich „parforce" (czyt. parfors).


Liczba leśników oraz myśliwych, którzy grają sygnały myśliwskie stale się zwiększa, choć jeszcze 30 lat temu były znane tylko nielicznym. Zespoły sygnalistów myśliwskich działają przy technikach leśnych, w kołach łowieckich, przy wydziałach leśnych szkół wyższych, przy zarządach PZŁ, nadleśnictwach oraz RDLP.
Aby zostać sygnalistą należy posiadać kilka bardzo ważnych cech: po pierwsze – trzeba mieć predyspozycje do gry na rogu myśliwskim (instrumencie dętym), po drugie – należy interesować się muzyką i sygnalistyką myśliwską i po trzecie – trzeba bardzo lubić i szanować tematykę leśną i myśliwską. Kiedy już posiadamy takie cechy przechodzimy do kolejnego etapu. Są to długotrwałe ćwiczenia, podczas których zdobywamy doświadczenie w grze i doskonalimy swe umiejętności.
Wszyscy nasi sygnaliści posiadają te cechy i wciąż je rozwijają. Zespół będzie doskonalił swoje umiejętności pod okiem instruktora. Ma także w planach uczestnictwo w konkursach muzyki myśliwskiej.


Sygnały myśliwskie
W obecnych czasach funkcjonuje około 60 sygnałów posiadających zapis nutowy. Są to sygnały informacyjne, obrzędowe i uroczyste. Oto przykłady sygnałów granych podczas polowania i uroczystości leśnych: „Powitanie", „Zbiórka myśliwych", „Apel na łowy", „Naganka naprzód", „Zakaz strzału w miot", „Rozładuj broń", „Na posiłek". Najczęściej grane sygnały pokotowe to: „Jeleń na rozkładzie", „Sarna na rozkładzie", „Dzik na rozkładzie", „Lis na rozkładzie", „Zając na rozkładzie", „Pióro na rozkładzie", „Bażant na rozkładzie". W razie potrzeby na polowaniach i uroczystościach leśnych odgrywane są takie sygnały jak: „Pasowanie myśliwskie", „Król polowania", „Koniec polowania", „Halali", „Pożegnanie", „Capstrzyk", oraz prawdziwy hymn „Darz Bór".
Ponadto na wszelkiego rodzaju uroczystościach odgrywane są Marsze Myśliwskie.

Festiwale i Konkursy
Zespół bardzo często występuje na różnego rodzaju konkursach i festiwalach, m.in. „O róg Wojskiego”, „ Międzynarodowy festiwal kultury leśnej w Gołuchowie”, „Międzynarodowy Festiwal Muzyki Myśliwskiej w Warszawie”, i zdobywa wiele osiągnięć i nagród łącznie z pierwszymi miejscami.